----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W 2021 roku znacząco wzrosła liczba osób, które stały się obywatelami Stanów Zjednoczonych. Chodzi o naturalizację, czyli przyznawanie obywatelstw imigrantom, którzy osiedlili się w USA. Tegoroczny wzrost eksperci tłumaczą odbiciem po okresie twardego lockdownu, w którym biura USCIS - US Citizenship and Immigration Services były otwarte w kratkę. Dochodzą do tego aspekty psychologiczne związane ze stabilnością zawodową.

Jest ponad sto tysięcy więcej

808 tysięcy osób przyjęło amerykańskie obywatelstwo w roku fiskalnym, który zakończył się 30 września. W 2020 było ich ponad 150 tysięcy mniej, dokładnie 625,400.

"Jest to ogromna wartość dla narodu, aby ludzie, którzy są legalnymi stałymi mieszkańcami stali się obywatelami i gorąco do tego zachęcamy” – powiedziała dyrektor USCIS Ur Jaddou. Eksperci twierdzą, że wyższy wynik to konsekwencja otwartej gospodarki, ale do poziomu liczby nowych obywatelstw przyznawanych za czasów prezydentury Donalda Trumpa droga jest jeszcze daleka. W 2019 roku padł ponad 10-letni rekord – przyznano ponad 840,000 nowych obywatelstw. W historii XXI wieku najlepiej było w 2008 roku, kiedy to nowych obywateli zarejestrowano ponad milion.

Potrzebne promocja

Prezydent Biden od momentu objęcia władzy wydał kilka rozporządzeń wykonawczych, w których wezwał agencje federalne do opracowania strategii, które miałyby promować „integrację i obywatelstwo". Według nieoficjalnych informacji przekazywanych przez urzędników z USCIS, obecnie w USA jest około 9 milionów legalnych stałych mieszkańców, którzy mogą być uprawnieni do ubiegania się o obywatelstwo, ale z różnych powodów tego nie robią. Jaddou przyznała, że w najbliższym czasie zmienią się wzory formularzy, które mają być prostsze i bardziej czytelne. Na chwilę obecną nie pojawiły się informacje dotyczące uproszczonej procedury i egzaminów, o co wnioskują aktywiści.

Kto może starać się o obywatelstwo?

O obywatelstwo amerykańskie może ubiegać się osoba, która ma ukończone 18 lat i status stałego rezydenta od co najmniej 5 lat. W przypadku małżonków obywateli USA wystarczy okres 3 lat. Wniosek składa się w USCIS, w oddziale znajdującym się w miejscu stałego zamieszkania.

fk