Przyszłość aborcji w Illinois
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Podczas gdy nowa sędzia Sądu Najwyższego, Amy Coney Barrett, unikała podczas przesłuchania w Senacie pytań dotyczących aborcji, przedstawiciele obu stron postrzegają jej poglądy w tej kwestii jako główny powód, dla którego prezydent Donald Trump wskazał jej kandydaturę.

Konserwatywna większość w Sądzie Najwyższej wydaje się być gotowa do obalenia przełomowej decyzji w sprawie Roe przeciw Wade z 1973 roku. To dla Boba Gilligana, dyrektora Konfederacji Katolickiej w Illinois kulminacja dziesięcioleci pracy.

"Wielu moich kolegów pracowało nad utorowaniem drogi dla kogoś takiego jak Amy Coney Barrett" - powiedział Gilligan. "Jesteśmy pełni nadziei".

Jednak w Illinois sytuacja wygląda inaczej.

"Gdyby jutro decyzja w sprawie Roe została obalona, nie zmieniłoby to kwestii aborcji w stanie Illinois" - powiedział Ralph Rivera, lobbysta z Illinois Right to Life Action.

Dzieje się tak z powodu ustawy SB25/775 ILCS 55, podpisanej w ubiegłym roku przez demokratycznego gubernatora Pritzkera, którą Rivera określa jako "najbardziej ekstremalne prawo aborcyjne w kraju".

Brigid Leahy z organizacji Planned Parenthood opisuje to inaczej: "Ustawa o zdrowiu reprodukcyjnym gwarantuje, że prawa reprodukcyjne są prawami podstawowymi w świetle prawa stanu Illinois" - powiedziała Leahy. "Ustawa o zdrowiu reprodukcyjny gwarantuje, że masz prawo do podejmowania własnych decyzji dotyczących opieki zdrowotnej, jeśli chodzi o ciążę, zapobieganie ciąży - np. poprzez stosowanie antykoncepcji, planu ciąży, porodu i aborcji".

Zwolennicy prawa do aborcji pracowali nad przyjęciem prawa w Illinois, "ponieważ spodziewali się, że w Sądzie Najwyższym może pojawić się wyzwanie w związku ze sprawą Roe przeciwko Wade i wiedzieli, że Donald Trump chce skierować Sąd Najwyższy bardziej w kierunku stanowiska antyaborcyjnego i zagrozić wyrokowi w sprawie Roe v. Wade".

Pomimo przepisów chroniących dostęp do aborcji w Illinois, Terry Cosgrove z Personal PAC obawia się, że Illinois stanie się krajowym celem dla przeciwników aborcji, biorąc pod uwagę, iż nasz stan jest wyspą wśród sąsiednich stanów, ograniczających dostęp do aborcji i gotowych do wprowadzenia dalszych ograniczeń, jeśli Sąd Najwyższy da im taką możliwość.

Zapewnienie ludziom dostępu do aborcji w Illinois jest dla zwolenników prawa do aborcji takim samym celem, jak jego zakończenie dla osób po drugiej stronie ruchu, biorąc pod uwagę, że mieszkańcy stanów, w których procedury te są ograniczone lub niedostępne, mogą i często decydują się zamiast tego przyjechać do Illinois.

Obie strony przygotowują się do szeregu spraw sądowych na szczeblu stanowym i krajowym, bitew wyborczych i legislacyjnych.

jm