Przywileje prezydenta
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Prezydenci Stanów Zjednoczonych zmieniają się, ale nie zmieniają się towarzyszące im przywileje. Co zyskuje i co traci osoba piastująca najwyższy urząd w państwie? Przede wszystkim musi zrezygnować ze „zwykłego” życia, bo na każdym kroku towarzyszą mu agenci Secret Service. Zyskuje natomiast prestiż, rozpoznawalność i ogromną władzę, ale to nie wszystko.

Wynagrodzenie, dodatki i emerytura

Roczna pensja prezydenta Stanów Zjednoczonych wynosi około 400 tys. dolarów. Dodatkowo przysługuje mu budżet w wysokości 100 tys. dolarów na podróże i 50 tys. na inne wydatki. Po przejściu na emeryturę byli już prezydenci mają prawo do wynagrodzenia wynoszącego około 200 tys. dolarów rocznie. Poza tym wdowa po byłym prezydencie może otrzymać zasiłek w takiej samej wysokości.

Biały Dom

Biały Dom położony przy 1600 Pennsylvania Avenue w Waszyngtonie jest miejscem urzędowania – zamieszkania i pracy amerykańskich prezydentów od ponad 200 lat. Obiekt oddany do użytku w 1800 roku ma  powierzchnię 55,000 stóp kwadratowych, 6 kondygnacji i 132 pomieszczenia. Głowa państwa czas wolny może spędzać nad basenem, na korcie tenisowym czy w sali kinowej – to wszystko znajduje się w Białym Domu.

Camp David

Naval Support Facility Thurmont, czyli wypoczynkowa rezydencja prezydenta położona około 70 mil od Waszyngtonu w górach Catoctin w stanie Maryland. Ze względu na swoją lokalizacje zapewnia głowie państwa bezpieczeństwo, a wszelkie udogodnienia pozwalają na sprawowanie władzy na odległość. Na 128 akrach ziemi oprócz rezydencji znajdują się m.in. korty do tenisa i ogrzewany basen. Za całoroczną ochronę odpowiada Piechota Morska. W tym ośrodku oprócz wypoczynku prezydenci podejmowali też kluczowe decyzji polityczne dotyczące całego świata. 17 września 1978 roku po dwunastodniowych negocjacjach podpisano tam z inicjatywy ówczesnego prezydenta USA Jimmy’ego Cartera traktat pokojowy między Izraelem i Egiptem.

Blair House

Przez niektórych nazywany „najbardziej ekskluzywnym hotelem na świecie” także jest do dyspozycji prezydenta, a właściwie jego gości. Obiekt położony przy Pennsylvania Avenue został zbudowany w 1824 roku i jest najstarszym spośród wszystkich należących do President's Guest House. Jest większy od Białego Domu – ma 70,000 stóp kwadratowych i 119 pokoi.

Air Force One

Prezydencka maszyna, najlepiej strzeżony samolot na świecie. Właściwie są to dwa identyczne samoloty, oba to modele Boeinga - 747-2G4B Jumbo Jet, ale w specjalnie przygotowanych, rządowych wersjach.

W każdym z nich prezydent ma swój gabinet, a jest też miejsce dla jego rodziny, współpracowników, dziennikarzy i licznej załogi. Maszyny mogą być tankowane w powietrzu, a na jednym zbiorniku każda z nich jest w stanie przelecieć prawie jedną trzecią obwodu ziemi. Air Force One jest wyposażony w zaawansowany sprzęt komunikacyjny, dzięki temu samolot może pełnić funkcję mobilnego centrum dowodzenia w przypadku np. ataku terrorystycznego.

Marine One

To środek transportu służący prezydentowi Stanów Zjednoczonych do stosunkowo krótkich podróży. Maszyny są specjalnie przygotowane i dodatkowo wyciszone. „Marine One” to helikoptery Sikorsky SH-3 Sea King i UH-60 Black Hawk. Do dyspozycji Białego Domu jest kilkanaście tego typu maszyn, ale tylko jedna – na pokładzie której znajduje się głowa państwa może nosić nazwę „Marine One”. Każdy helikopter ma na pokładzie systemy przeciwrakietowe, a nad lotami czuwa załoga Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych.

Bestia

Masywna, uzbrojona, dużo mocy i jeszcze więcej wagi - dodatkowo napęd na cztery koła. Cadillac One nazywany jest przez agentów SS bestią to auto, którym porusza się prezydent Stanów Zjednoczonych. Samochód został zbudowany w taki sposób, aby siedzący z nim polityk przeżył ostrzał z broni maszynowej czy atak bronią chemiczną.

Szyby mają grubość ponad 5 cali. Limuzyna została wyposażona w wyrzutnie gazu łzawiącego i wyrzutnię granatów. O najnowszej generacji bestii nie wiadomo zbyt wiele, dziennikarze motoryzacyjni spekulują, że auto ma zamontowany silnik diesla o pojemności ponad 6 litrów, a cały samochód waży około 20,000 funtów. Nie jest znana liczba prezydenckich limuzyn, ale może ich być kilkanaście. Cena jednego egzemplarza również jest owiana tajemnicą.

Ochrona

Prezydent Stanów Zjednoczonych jest najlepiej strzeżonym politykiem świata. To samo dotyczy jego najbliższej rodziny – w przypadku Donalda Trumpa ochronie podlega kilkanaście najbliższych osób. Dbają o to agenci Secret Service. Ochrona prezydenta nie kończy się po utracie mandatu. Emerytowani prezydenci mają ją dożywotnio, a ich dzieci są chronione do 16. roku życia.

fk