----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Prezydent Warszawy został zaproszony na posiedzenie Podkomisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów ds. Europy, Energetyki, Środowiska oraz Cybernetyki. Trzaskowski zabierze głos w sprawie kondycji demokracji, stanu praworządności oraz ochrony praw człowieka w Europie Środkowo-Wschodniej, czyli także w Polsce. O zaproszeniu wysłanym przez Amerykanów polityk Platformy Obywatelskiej poinformował na Twitterze.

"To nie pierwszy raz, kiedy amerykańscy kongresmeni dyskutują o sytuacji w Polsce, ale pierwszy, kiedy do takiej rozmowy zostaje zaproszony prezydent Warszawy" - napisał Trzaskowski na Twitterze. Zapowiedział, że przed wystąpieniem spotka się z ekspertami, by razem wypracować stanowisko, "które będzie wspólnym i obiektywnym głosem wielu środowisk w kwestii kondycji polskiej demokracji". Prezydent stolicy w internetowym wpisie poinformował, że w tej sprawie spotka się m.in. z przedstawicielami Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka - instytucji przy OBWE zajmującej się prawami człowieka.

Podkomisja SZ orientuje się w polskich sprawach

W przeszłości kongresmeni będący członkami podkomisji Spraw Zagranicznych wydawali oświadczenia w sprawie m.in. ustawy medialnej i reformy sądownictwa w Polsce, a w skład komisji wchodzą zarówno demokraci, jak i republikanie. W dyskusji wezmą udział także burmistrzowie Budapesztu, Pragi i Bratysławy. Debata w Kongresie odbędzie się 2 grudnia.

fk