----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Na całym świecie do piątku w biegłym tygodniu odnotowano około 100 przypadków nowego wariantu koronawirusa, głównie w RPA i Botswanie. Światowa Organizacja Zdrowia określiła go mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron. Według WHO nowy szczep jest prawdopodobnie bardziej zaraźliwy od poprzednich, a wstępne dane sugerują, że niesie także ze sobą większe ryzyko ponownej infekcji.

Dr Anthony Fauci poinformował, że urzędnicy federalni odpowiedzialni za zdrowie publiczne prowadzą konsultacje z naukowcami w RPA w sprawie nowego wariantu. Producenci szczepionek – Johnson & Johnson, Pfizer i Novavax poinformowali, że sprawdzają skuteczność swoich produktów na nową odmianę koronawirusa. Szczegóły mają być znane w ciągu kilku najbliższych dni.

Zawieszone loty

Decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły w piątek między innymi władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii i Filipin i USA. Podobnie postąpił prezydent Joe Biden. W piątek poinformował, że w związku z pojawieniem się nowego wariantu podjął decyzję o tymczasowym zamknięciu granic USA dla podróżnych z RPA i siedmiu innych krajów z południa Afryki. Zakaz ma formalnie wejść w życie w poniedziałek 29 listopada.

Biden: Koniec z prawem własności intelektualnej szczepionek

Prezydent USA Joe Biden wezwał w piątek światowych przywódców do zniesienia prawa ochrony własności intelektualnej dotyczącej szczepionek przeciwko Covid-19. Jeżeli tak się stanie, to światowa produkcja szczepionek w oparciu o licencje konkretnych firm wzrośnie wielokrotnie, co z kolei zwiększy poziom wyszczepialności w regionach słabiej rozwiniętych - m.in. w Afryce.

"Doniesienia na temat nowego wariantu powinny jaśniej niż dotąd pokazać, że ta pandemia nie skończy się, dopóki nie będziemy mieć globalnych szczepień. Stany Zjednoczone podarowały już innym krajom więcej szczepionek niż wszystkie inne kraje razem wzięte. Czas, by inne kraje poszły w ślad Ameryki pod względem szybkości i hojności" - powiedział Biden w oświadczeniu wydanym przez Biały Dom. Prezydent przypomniał, że z podobnym apelem zwrócił się już w przeszłości, ale nie przyniosło to oczekiwanego rezultatu. Ten temat ma być poruszany w przyszłym tygodniu w trakcie spotkania ministerialnego Światowej Organizacji Handlu.

fk