----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Rekordowa liczba kobiet zapisała się na najlepsze programy MBA w 2021 roku. Stanowią one obecnie 41% studentów stacjonarnych programów MBA w 56 szkołach członkowskich Fundacji Forté, organizacji non profit, która opowiada się za dostępem kobiet do edukacji biznesowej i opublikowała nowe dane dotyczące rekrutacji.

To wzrost z 39% odnotowanych w 2020 roku i najwyższy wskaźnik od 20 lat, kiedy założona została fundacja. Około dwóch trzeci szkół członkowskich fundacji odnotowało wzrost odsetka kobiet, które zapisały się na studia w tym roku. W 10 z nich liczba kobiet przekroczyła 45%, w tym w trzech: George Washington School of Business, Wharton School na Uniwersytecie Pensylwanii i Johns Hopkins Carey Business School — do których zapisało się ponad 50% kobiet. Dla porównania, 10 lat temu do żadnej szkoły nie zapisało się powyżej 45% kobiet – podała fundacja.

Ukończenie takich programów na pewno wpływa na rozwój kariery i może prowadzić do większych możliwości przywódczych kobiet w amerykańskiej sile roboczej. W tej chwili kobiety stanowią zaledwie 8.2% prezesów z listy Fortune 500, a pandemia zmusiła wiele kobiet do odejścia z rynku pracy, dodatkowo utrudniając im osiągnięcie ról przywódczych. W lipcu wskaźnik aktywności zawodowej kobiet nadal był o ok. 3 procent niższy w porównaniu do wskaźnika sprzed pandemii.

Według danych Forté odsetek kobiet uczestniczących w wiodących programach MBA wzrósł w ciągu ostatniej dekady, z 31.8% w 2011 r. do 41.2% obecnie. W roku szkolnym 2018-19 kobiety uzyskały 48% tytułów magistra biznesu – według National Center for Education Statistics. Celem Forté jest, aby w następnej dekadzie na programy MBA w szkołach członkowskich, w tym w Harvard Business School i Stanford Graduate School of Business w Stanach Zjednoczonych oraz w London Business School i IESE Business School w Europie, zapisała się taka sama liczba mężczyzn i kobiet. Działania w tym kierunku obejmują edukację kobiet na temat programów MBA w czasie, gdy są jeszcze na studiach, zachęcanie ich do wybieranie zdominowanych przez mężczyzn kierunków, zapewnienie wsparcia przy ubieganiu się o studia podyplomowe i zachęcanie firm do inwestowania w rozwój zawodowy kobiet.

Często zdarza się, że w okresie spowolnienia gospodarczego liczba studentów wzrasta, ponieważ osoby bezrobotne wracają do szkół, aby zdobyć nowe umiejętności. Jednak wiele kobiet nie zostało po prostu zwolnionych, ale zmuszonych do zawieszenia kariery zawodowej, aby opiekować się starzejącymi się krewnymi lub dziećmi uczącymi się w domu. To podsyciło apele do rządu federalnego o przyjęcie przepisów, które uczyniłyby opiekę nad dziećmi bardziej przystępną cenowo.

jm