----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Sprzedaż rekreacyjnej marihuany w stanie Illinois w 2021 roku wyniosła prawie 1.4 miliarda dolarów, dwukrotnie więcej niż rok wcześniej. Do kasy stanu wypłynęło z tego tytułu aż 387 milionów dolarów w podatkach.

Grudniowa sprzedaż marihuany pobiła rekord miesięcznej sprzedaży, osiągając poziom 137.9 mln dolarów, co stanowi wzrost o 14% w stosunku do poprzedniego miesiąca. Grudniowy wynik pobił również wcześniejszy rekord, ustanowiony w lipcu 2021, kiedy sprzedaż rekreacyjnej marihuany w Illinois osiągnęła prawie 128 milionów, na co - według analityków branży - wpływ miała liczba uczestników dorocznego festiwalu muzycznego Lollapalooza organizowanego w Chicago.

W całym 2021 roku sprzedaż wyniosła prawie 1.4 miliarda dolarów - to ponad dwukrotnie więcej niż 669 milionów dolarów z 2020, pierwszego roku legalnej sprzedaży rekreacyjnej marihuany w stanie. Mieszkańcy Illinois wydali na marihuanę 943 miliony, podczas gdy osoby spoza stanu ponad 436 milionów dolarów. Klienci zakupili ponad 30 milionów produktów zawierających marihuanę.

Podatki od sprzedaży legalnej marihuany mogą wynosić nawet 40% lub więcej, w zależności od mocy produktu. W ubiegłym roku w formie podatków do stanowej kasy wpłynęło 387.7 mln. Jedna trzecia z tej sumy trafia do ogólnego funduszy stanu. 10% idzie na niezapłacone rachunki. 8% przeznaczane jest na organy ścigania, a 2% na kampanie społeczne dotyczące bezpieczeństwa publicznego.

Prawie jedna czwarta z każdego dolara podatku od sprzedaży konopi trafia na potrzeby grup społecznych w ramach programu Restore, Reinvest and Renvew. Obszary kwalifikujące się do uzyskania finansowania zostały zidentyfikowane na podstawie danych dotyczących przestępczości z użyciem broni, ubóstwa wśród dzieci, bezrobocia, itd.

Stan rozdysponował już 35 milionów dolarów. Kolejne 45 milionów ma zostać wydane zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie: R3.Illinois.gov

Illinois jest jednym z 18 stanów, które zalegalizowały rekreacyjną sprzedaż marihuany, co nadal jest zabronione przez prawo federalne. Jednak coraz więcej stanów legalizuje konopie indyjskie, napędzając szybki wzrost rodzącego się przemysłu.

Firma badawcza Headset, przewiduje, że legalna sprzedaż marihuany w USA przekroczy w tym roku 30 miliardów dolarów i osiągnie 45.8 miliarda do 2025 roku. Według Headset, do 2025 roku Illinois ma wygenerować 2.55 miliarda dolarów rocznej sprzedaży marihuany.

jm