Restauracje w Park Ridge ukarane grzywną
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Restauracje w położonym na przedmieściach Chicago miasteczku Park Ridge, które zdecydowały się przeciwstawić zakazowi serwowania posiłków w pomieszczeniach zamkniętych, wydanemu przez gubernatora, i w dalszym ciągu obsługują klientów, są każdego dnia karane grzywnami.

Od czwartku do niedzieli miasto nałożyło na trzy restauracje grzywny w łącznej wysokości 1,750 dolarów za nieprzestrzeganie zarządzenia gubernatora – poinformował Jim Brown, dyrektor ds. ochrony i rozwoju społeczności.

Brown dodał, że restauracje zostały ukarane grzywną w wysokości 250 dolarów za pierwsze wykroczenie i 500 za kolejne.

„Dzienne karty w wysokości 500 dolarów będą obowiązywały tak długo, jak długo restauracje pozostaną otwarte” – powiedział, dodając, iż miasto rozważa także inne opcje, takie jak zgłoszenie sprawy do lokalnych i stanowych wydziałów zdrowia lub zawieszenie licencji na alkohol.

„Nikt nie jest zadowolony z egzekwowania tego rozporządzenia” – powiedział burmistrz Marty Maloney podczas wirtualnego spotkania Rady Miasta Park Ridge w poniedziałek. „Jednak wszyscy znajdujemy się w tej sytuacji, grając kartami, które otrzymaliśmy”.

Brown poinformował, że żadne restauracje nie zostały zamknięte przez władze miasta po tym, jak ich właściciele lub menadżerowie zostali poinformowani o nakładaniu kary finansowej. Restauracje mogą zakwestionować nakładane grzywny.

W poniedziałek pracownicy miasta dowiedzieli się, iż dwie z ukaranych finansowo restauracji powróciły do serwowania posiłków wyłącznie na świeżym powietrzu, a jedna została zamknięta.

Właściciele Pazzi Di Pizza, Pennyville Station i Shakou umieścili w ubiegłym tygodniu oświadczenia na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych, informując, iż pozostaną otwarci, pomimo nakazu gubernatora Pritzkera. Restauracje te były w grupie siedmiu, które wytoczyły proces sądowy przeciwko Pritzkerowi, twierdząc, iż nie posiadał on uprawień do wymuszania ich zamknięcia. Jednak sędzia Sądu Okręgowego powiatu Cook wydał w piątek orzeczenie przeciwko restauracjom, podtrzymując w mocy zarządzenie gubernatora.

„To było zdecydowanie rozczarowanie” – powiedział Tony Antonacci, właściciel Pennyville i Taco Melly po decyzji sądu. „To absolutnie okropne”.

Antonacci powiedział, że serwowanie posiłków wyłącznie na wynos jest dla niego nieopłacalne. W obu restauracjach zatrudnia w sumie prawie 70 pracowników, których źródło utrzymania związane jest z funkcjonowaniem restauracji.

„Nie wiem, co powiedzieć tym ludziom, nie widać końca tego wszystkiego” – powiedział. „Uważam, że restauracje straciły zaufanie do naszego rządu”.

Inne restauracje, które sprzeciwiały się rozporządzeniu gubernatora, to Hay Caramba, Holt’s, Harp and Fiddle w Park Ridge oraz Neoteca Pizza i Wine Bar w Barrington.

Przed nałożeniem kar finansowych za nieprzestrzeganie zarządzenia gubernatora, władze miasta Park Ridge wydały restauracjom pisemne ostrzeżenia – poinformował Brown. Podczas poniedziałkowego posiedzenia Rady Miasta Park Ridge urzędnicy podkreślili, iż grzywny nie są nakładane jako sposób generowania przychodów dla miasta.

„Chcę uniknąć posądzenia przez opinię publiczną, że robimy to, aby zarabiać pieniądze” – powiedział radny Charlie Melidosian.

Burmistrz Maloney sprzeciwił się również komentarzom osób zarzucającym władzom miasta bycie „nieprzyjaznym” dla biznesów. Zwrócił uwagę, iż Rada Miasta umożliwiła restauracjom rozszerzenie możliwości serwowania posiłków na świeżym powietrzu, szczególnie na Main Street, a także podjęła inne inicjatywy, w tym udzielanie kredytów na alkohol i licencje biznesowe.

„To ciekawe, jak szybko ludzie zapominają o tym, co zrobili pracownicy miasta i Rady Miasta” – Maloney.

jm