Rivian coraz bliżej
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Elektryczny samochód z Illinois już w przyszłym roku. Fabryka w Normal przygotowuje się do produkcji, inwestorzy zacierają ręce, a potencjalni nabywcy nie mogą się już doczekać…

Choć po drogach nie jeżdżą jeszcze pojazdy tej marki, to Rivian stanowić będzie poważną konkurencję dla elektrycznych samochodów już produkowanych i sprzedawanych. Przynajmniej takie są prognozy rynku i nadzieje firmy.

Do uruchomienia produkcji w Normal w Illinois, w byłej fabryce Mitsubishi wykupionej specjalnie do tego celu, pozostał niecały rok. Realizowane są już pierwsze transfery pracowników. Kilkaset osób z Detroit przeniesione będzie do Illinois, pozostali trafią do Kalifornii. Rivian ma w sumie osiem biur - sześć w USA, po jednym w Kanadzie i Wielkiej Brytanii. Wszystkie pojazdy będą jednak powstawać w Illinois.

Dwa pierwsze samochody elektryczne tej marki to usportowiony R1S i pickup R1T.

Rivian rozpoczął działalność jako Avera Motors w Rockledge na Florydzie w 2009 roku. Swoją obecną nazwę zawdzięcza nazwie rzeki w pobliżu Cape Canaveral. Rivian przeprowadził się do Plymouth w stanie Michigan w 2015 roku i rozpoczął pracę nad R1T i R1S.

Od czasu przeprowadzki do Detroit Rivian zatrudnił kadrę doświadczonych projektantów i inżynierów, wielu z Ford Motor Co., General Motors i Fiat Chrysler Automobiles. Pozyskał także finansowanie w wysokości około 2,85 miliarda dolarów od Amazon, Forda, Cox Automotive i szeregu innych inwestorów.

Rivian opóźnił uruchomienie produkcji R1S i R1T z końca tego roku do pierwszego kwartału 2021 i jest pod presją, aby rozpocząć realizację zamówienia na 100,000 elektrycznych samochodów dostawczych złożonego przez Amazon. Dostawy te mają rozpocząć się w 2022 r.

Rivian nie chce skupiać się na sedanach, samochodach sportowych, małych i miejskich SUV, pozostawiając tę działkę innym, jak choćby Range Rover. Zamiast tego celuje wyłącznie w pełnowymiarowe, elektryczne pojazdy typu off-road.

Pojawiające się na wystawach i targach Riviany wzbudzają wielkie zainteresowanie. Wielu nazywa go zabójcą Tesli, choć to chyba określenie nieco na wyrost. Po pierwsze, firmy produkują inne typy nadwozi, po drugie „killerów” Tesli było już wielu - Lucid Motors, Faraday Future, Fisker, Nio, Byton, Xpeng - dziś mało kto o nich mówi.

Obydwa planowane pojazdy są bardzo luksusowe w porównaniu do konkurencji, z niezależnym napędem dla każdego koła i bardzo dużym pakietem baterii, dzięki czemu maksymalny zasięg dużego i ciężkiego samochodu, jakim będzie każdy z Rivianów, to około 400 mil.

RJ