Rivian otwiera salon w Chicago
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

„Chicago to dla nas kluczowa lokalizacja” – twierdzą przedstawiciele firmy Rivian, która jest producentem samochodów elektrycznych z Illinois. Na auta zostało już złożonych sporo zamówień w tzw. przedsprzedaży, a w związku z tym potrzebna jest sieć dealerska. Pierwszy salon elektrycznej marki ma powstać w rejonie Fulton Market przy 932 W. Randolph St. w Chicago. Będzie to jeden z dziesięciu – właśnie tyle salonów samochodowych Riviana powstanie tylko w tym roku na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

„Przygotowując się do dostarczenia naszych pierwszych pojazdów tego lata, pracujemy nad stworzeniem stacjonarnych lokalizacji – salonów samochodowych, w których ludzie będą mogli osobiście dotknąć i przetestować Riviana. Dzięki dużej koncentracji naszych klientów w tym rejonie, którzy zamówili nasze auta w przedsprzedaży, Chicago jest dla nas kluczową lokalizacją. Fulton Market to tętniąca życiem okolica, która jest pięknym dopełnieniem całości. Nasze pojazdy są produkowane w Illinois i z przyjemnością pokażemy je mieszkańcom stanu” – mówi Tony Caravano, dyrektor ds. obsługi klienta w firmie Rivian. Na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy salon rozpocznie swoją działalność

Fabryka Riviana jest zlokalizowana w Normal w Illinois, w byłych zakładach Mitsubishi wykupionych specjalnie do tego celu. W ubiegłym roku zostało w niej zatrudnionych ponad 700 pracowników, a spora część z nich wcześniej pracowała w innych koncernach motoryzacyjnych. Z taśm produkcyjnych Riviana jako pierwsze zjadą dwa modele samochodów elektrycznych - usportowiony SUV R1S i pickup R1T. Pierwsze auta trafią do klientów pomiędzy czerwcem (R1T) a sierpniem (R1S) tego roku. Ceny podstawowo wyposażonych samochodów zaczynają się od $70,000. Auta mają zaawansowany napęd elektryczny i duży prześwit, dzięki temu sprawdzą się w lekkim terenie, a ogromne akumulatory pozwolą Rivanowi na przejechanie nawet 400 mil na jednym ładowaniu. Wielu dziennikarzy motoryzacyjnych uważa, że Riviany mogą stanowić poważoną konkurencję dla amerykańskiej Tesli, chociaż grupa klientów docelowych będzie nieco inna. Rivian nie będzie produkował aut luksusowych – limuzyn.

Inżynierowie skupią się wyłącznie na pojazdach do użytku cywilno-terenowego, ale to nie jedyne dotychczasowe osiągnięcie elektrycznej marki. W 2019 roku Rivian rozpoczął współprace z Amazonem, a owocem tego związku jest zeroemisyjna, naszpikowana elektroniką ciężarówka. Właśnie dzięki elektrycznym dostawczakom Amerykanie otrzymają swoje zakupy dokonane u amerykańskiego detalisty. Pierwszy samochód dostawczy Rivian&Amazon pojawił się już na ulicach Los Angeles i rozwiózł pierwsze paczki. Amazon zapewnia, że do końca 2022 r. na amerykańskie ulice wyjedzie 10 tys. podobnych maszyn, a do 2030 roku ma się ich pojawić nawet 100 tys.  

Rivian rozpoczął działalność jako Avera Motors w Rockledge na Florydzie w 2009 roku. Swoją obecną nazwę zawdzięcza nazwie rzeki w pobliżu Cape Canaveral. Rivian przeprowadził się do Plymouth w stanie Michigan w 2015 roku i aktualnie posiada kilka biur w całych Stanach Zjednoczonych.

fk