----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

23 maja 2022

Udostępnij znajomym:

Prezydent Stanów Zjednoczonych, a wraz z nim 962 osoby nie wjadą do Rosji. Amerykańscy politycy, dziennikarze, dyplomaci i przedsiębiorcy zostali objęci sankcjami odwetowymi przygotowanymi przez Kreml. Osoby te mają całkowity zakaz wjazdu na terytorium Rosji - poinformowała w sobotę agencja Reutera, powołując się na MSZ w Moskwie.

Kogo objęły sankcje?

Na liście tej, obok Bidena i wiceprezydent Kamali Harris, znajdują się także: sekretarz stanu USA Antony Blinken, szef CIA William Burns, dyrektor FBI Christopher Wray, założyciel Facebooka Mark Zuckerberg oraz Hillary Clinton, była sekretarz stanu i pierwsza dama. Wśród osób, które nie będą mogły wjechać na terytorium Rosji jest też m.in. aktor Morgan Freeman. Na liście nie ma Donalda Trumpa, a jedynym prominentnym urzędnikiem poprzedniej administracji, który został objęty zakazem, jest były sekretarz stanu Mike Pompeo.

Według agencji Reutera rosyjskie sankcje to symboliczny dowód na pogarszanie się stosunków amerykańsko-rosyjskich od inwazji Rosji na Ukrainę.

"Podkreślamy, że wrogie działania podjęte przez Waszyngton będą wracać jak bumerang w postaci odpowiednich reakcji" — napisało rosyjskie MSZ w komunikacie. Biały Dom nie odpowiedział na komentarz w tej sprawie.

Jen Psaki, która do niedawna pełniła funkcję sekretarza prasowego Białego Domu, zamieściła w sobotę wieczorem sarkastyczny tweet na temat rosyjskiej „czarnej listy”: „Chyba będziemy musieli odwołać naszą sierpniową rodzinną wycieczkę do Moskwy...". Najnowsze rosyjskie sankcje nie są pierwszymi, bo w połowie marca Kreml zdecydował o zakazie wjazdu do Rosji wobec prezydenta Joe Bidena czy Sekretarza Anthony’ego Blinkena – wówczas sankcje objęły w sumie 13 osób.

Odwet za sankcje amerykańskie

Joe Biden pierwsze sankcje na Rosję nałożył tuż przed tym, kiedy Władimir Putin zdecydował o rozpoczęciu inwazji na Ukrainę. Ogłoszone wtedy ograniczenia dotyczyły dwóch rosyjskich banków: Wnieszekonombank (WEB) i wojskowego Wojenprombank oraz obrotu rosyjskimi obligacjami. Później dochodziły kolejne sankcje, ale tym razem personalne – na otoczenie Władimira Putina, na jego rodzinę, na polityków rosyjskiej Dumy czy oligarchów kojarzonych z Kremlem. Ostatni pakiet amerykańskich sankcji przeciwko Federacji Rosyjskiej został nałożony 8 maja.

fk

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----