Różnice w cenach testów
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Badania pod kątem Covid-19 są kluczem do powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa, ale ceny testów mogą się znacznie różnić. Szpitale i laboratoria mogą dyktować własne ceny, a to tylko jeden z powodów, dla których rachunki mogą wynosić od 20 do kilkuset dolarów.

„Właśnie zrobiłam test, ponieważ nie czułam się zbyt dobrze” – powiedziała Julie Pautsch, która wykonała badanie w klinice w West Loop, należącą do jej sieci. Na szczęście wynik był negatywny, ale później kobieta została zaskoczona rachunkiem na sumę 50 dolarów, który otrzymała pocztą.

„Nie. Nie powinni być obciążeni żadną z tych opłat, jeśli znajdują się w sieci, bez konieczności współpłacenia (copay), bez odliczeń (deductible)” – powiedziała Karen Pollitz z Kaiser Family Foundation.

Pollitz wyjaśniła, że ustawa CARES zapewnia testy bez wkładu własnego dla osób objętych większością prywatnych planów zdrowotnych, Medicare lub Medicaid, ale cały czas pojawiają się błędy w rozliczeniach.

„Pobieranie przez nich opłat, w ustalonej przez siebie wysokości, nie jest nielegalne” – powiedziała. „To właśnie mogliśmy zaobserwować”.

Kaiser Family Foundation porównała opłaty w każdym stanie, stwierdzając, że ceny testów wahały się od 20 do 850 dolarów. W przypadku 51% z nich opłaty wynosiły pomiędzy 100 a 199 dolarów, a prawie jeden na pięć (19%) został wyceniony powyżej 200 dolarów.

Zdarzały się także znaczne wyższe kwoty, nawet tysiące dolarów za test na Covid, więc wiemy, że różnice cen są naprawdę znaczne – powiedziała Pollitz.

Tymczasem Pautsch martwi się, że zamieszanie cenowe może zniechęcić niektóre osoby do poddawania się testom.

„Co, jeśli nie masz ubezpieczenia i musisz zapłacić 200 albo 400 dolarów? Niektórzy mogą zrezygnować. A nie chcesz, aby ktoś wahał się w przypadku konieczności przeprowadzenia testu” – powiedziała.

Szpitale i laboratoria mogą ustalać własne stawki dla osób ubezpieczonych prywatnie i nieubezpieczonych, ale cena gotówkowa musi być podana na ich publicznych stronach internetowych. Badacze byli w stanie znaleźć ceny zamieszczone tylko na około trzech czwartych stron internetowych szpitali objętych badaniem.

Jeśli masz ubezpieczenie, warto upewnić się, że miejsce, które przeprowadza test, należy do twojej sieci, a jeśli nie, upewnij się, że cena jest opublikowana w sieci. Strona Department of Health and Human Services jest także pomocnym narzędziem w wyszukiwaniu bezpłatnych testów w danych społecznościach.