Rozpoczęło się poświadczanie wyborów
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Ponieważ prawo federalne nakłada odpowiedzialność za przeprowadzenie wyborów na poszczególne stany, każdy z nich ma nieco inne procedury. Poświadczanie wyniku wyborów musi zakończyć się przed głosowaniem elektorów, które w tym roku wypadnie 14 grudnia, ale każde miejsce robi to w innym czasie.

Illinois na przykład musi to zrobić przed 4 grudnia, Georgia musiała zrobić to przed 20 listopada, a inne stany mają daty od połowy tego miesiąca do ostatniego dnia przed głosowaniem.

W tym tygodniu do grona stanów certyfikujących wybory dołączyło Michigan, gdzie prawnicy reprezentujący prezydenta bezskutecznie próbowali opóźnić ten proces. Głosowanie dwupartyjnej komisji w tym stanie odbyło się kilka dni po zaświadczeniu wyników w Georgii, gdzie miało miejsce podwójne liczenie głosów.  

W sumie do wtorku 22 stany potwierdziły dotychczas swoje wyniki, pozostałe uczynią to w okresie najbliższych kilkunastu dni.

General Services Administration, departament zajmujący się przekazywaniem obowiązków administracji, uznał w tym tygodniu Bidena za prezydenta elekta i z opóźnieniem rozpoczął proces przekazywania informacji i funduszy na stworzenie kolejnej administracji.

rj