Są zmęczeni i wypaleni
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Emocjonalna wypowiedź doktor Ngozi Ezike pokazuje, że pracownicy służby zdrowia również odczuwają zmęczenie Covid-19. "Czujemy się uwięzieni na wiele sposobów" - mówią niektórzy z nich.

Doktor Seth Trueger jest zmęczony pandemią.

Tęskni za restauracją, w której zwykł jadać śniadania, a teraz mija ją bez zatrzymywania ze względu na ryzyko związane z jedzeniem w pomieszczeniach zamkniętych. Tęskni za brodą, którą teraz goli, ponieważ codziennie nosi maseczkę. Tęskni za starą wersją swojej pracy, kiedy nie musiał kalkulować ryzyka możliwej śmierci przy każdym podejmowanym działaniu.

Trueger jest lekarzem na izbie przyjęć Northwestern Memorial Hospital, gdzie znajduje się na pierwszej linii frontu walki z Covid-19 od czasu ogłoszenia pandemii w marcu tego roku.

Zmęczenie spowodowane ograniczeniami i trudnościami związanymi z Covid jest coraz większym problemem, a eksperci ostrzegają mieszkańców miasta, aby mieli się na baczności przed ponurą zimą.

36

Podczas konferencji prasowej w dniu 23 października dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego w stanie Illinois, doktor Ngozi Ezike, nie kryła emocji, mówiąc o prawie 10,000 ofiar śmiertelnych w Illinois. "Osoby, z którymi rozpoczęliśmy 2020 rok nie usiądą już z nami przy stole w Święto Dziękczynienia".

Ezike przerwała swoją wypowiedź i odwróciła od kamer, aby wytrzeć łzy i opanować emocje. Powiedziała, że rozumie, jak wielkie żniwo emocjonalne zbiera koronawirus i jak trudna jest ta sytuacja dla każdego.

"Nie żyję w jakiejś bańce wolnej od Covid, wolnej od bólu i tragedii tej pandemii" - powiedziała. "Jeśli mówisz o zmęczeniu Covod spowodowanym koniecznościąnoszenia maseczek, pomyśl o zmęczeniu Covid, którego doświadczają pracownicy służby zdrowa, walcząc o życie ludzi".

To był ekstremalny rok dla pracowników służby zdrowia. Ezike zwróciła uwagę, że nie są oni pozbawieni tych samych codziennych zmartwień i problemów, z którymi borykają się inni w tak trudnym momencie, którego końca nie jesteśmy w stanie dostrzec, a do tego dochodzi stres związany z pracą, miesiące wypełnione nadmierną czujnością i strachem.  

Dane opracowane przez American College of Emergency Physicians ujawniły, że wielu pracowników służby zdrowia odczuwa nadmierny stres i wypalenie. Spośród 862 ankietowanych lekarzy pracujących na izbach przyjęć, 87% odczuwa teraz większy stres niż na początku pandemii. Przyczyny wypalenia obejmowały obawy o rodzinę, przyjaciół i zdrowie osobiste.

Lekarze i pielęgniarki tęsknią za podróżowaniem i bezpiecznymi kontaktami z rodziną i przyjaciółmi. Jednak najczęściej rezygnują ze spotkań z najbliższymi, nie chcąc zwiększać ryzyka związanego z zatrudnieniem w szpitalu. Oni też tęsknią za normalnością.

"Lekarze nie różnią się od reszty społeczeństwa" - powiedziała Whitney You położnik ze szpitala Northwester. "Czujemy się uwięzieni na wiele sposobów. Chcemy zobaczyć nasze rodziny, podróżować i iść na obiad. Pragniemy wszystkich aspektów normalnego życia. Nie wiem, czy reszta świata rozumie, że jesteśmy tacy sami, jak wszyscy".

Pracownicy szpitali, tacy jak pielęgniarki czy doradczy medyczni również są bardziej narażeni na ryzyko i odczuwają zmęczenie.

"Kiedy doświadczasz takiego samego poziomu traumy, jak twoi pacjenci, jest to dość trudne" - powiedziała Nicole Yarmolkevich, doradca w Centrum Zdrowia Psychicznego AMITA. "Odczuwamy tę stratę, czujemy ten żal".

34

Clifton Saper, główny psycholog kliniczny w AMITA Health Behavioural Medicine Institute, wspiera grupy wsparcia w całym systemie opieki zdrowotnej. Przyłączyło się do nich około 850 pracowników służby zdrowia - lekarzy, pielęgniarek, recepcjonistek i innych.

"Nadal widzimy bardzo wielu chorych pacjentów" - powiedział Saper, "To zbiera żniwo. Jest frustracja, a nawet złość z powodu braku świadomości społecznej".

"Na początku pracownicy służby zdrowia twierdzili: 'Mogę to zrobić, poradzę sobie'" - stwierdził. "Ale możesz to robić tylko przez jakiś czas, a potem zaczynasz być wyczerpany i nie otrzymujesz żadnego wsparcia".

Jednak to, że pracownicy służby zdrowia są zmęczeni i często wypaleni pracą, nie spowoduje, że problem zniknie. Lekarze w Illinois nastawiają się na ciężką zimę.

jm