Seminarium i 68. Bal Lekarzy
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Członkowie polonijnego środowiska medycznego piętnastego lutego wzięli udział w seminarium medycznym, które z udziałem około 100 osób odbyło się w Muzeum Polskim w Wietrznym Mieście. Seminarium zostało poświęcone prezentacji osiągnięć i sylwetek polonijnych lekarzy, którzy osiągnęli znaczące sukcesy na medycznej arenie amerykańskiej i światowej. O swoich osiągnięciach i doświadczeniach mówili między innymi znakomici wykształceni w Polsce neurochirurdzy, chirurdzy i pediatrzy: prof. Piotr Chomczyński z Cincinnati, prof. Piotr Czauderna z Gdańska, prof. Wojciech Maksymowicz z Olsztyna, dr Marek Pieńkowski z Baltimore, dr Zbigniew Wszołek z Florydy oraz dr Piotr Konopka z Paryża.

„Jest to w głównej mierze spotkanie dla młodych adeptów medycyny, dla młodych ludzi, którzy marzą i myślą o karierze w medycynie i szeroko rozumianej karierze pielęgniarskiej, lekarskiej i weterynaryjnej. My chcemy pokazać, że Polacy osiągnęli w Stanach Zjednoczonych niezwykle wysokie stanowiska. Mamy tutaj takich ludzi, którzy osiągnęli apogeum amerykańskiej medycyny. Poprzez zaproszenie tych ludzi zarówno ze Stanów Zjednoczonych jak i z Polski chcemy zachęcić młodych ludzi do śmiałego patrzenia w przyszłość, bo oni mają talent, oni mogą osiągnąć o wiele więcej widząc dobre przykłady z zewnątrz” – podsumował seminarium prezes Zrzeszenia Lekarzy Polskich w Chicago prof. Marek Rudnicki. Spotkanie stało się okazją do wręczenia dorocznej nagrody przyznawanej przez ZLP doktorantowi z Polski. W tym roku laureatem tego wyróżnienia wręczonego przez prof. Ewę Radwańską i prof. Marka Rudnickiego został dr Piotr Bachul, absolwent medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego, który od dwóch lat pracuje na University of Chicago w zespole chirurgów zajmujących się przeszczepianiem wysp trzustkowych. Laureat jest autorem ponad 20 opracowań i publikacji naukowych z zakresu walki z chwiejną cukrzycą typu pierwszego. Zamierza w dalszym ciągu szkolić się w dziedzinie transplantologii.

O zadaniach członków Junior Board ZLP mówił jego przewodniczący, chirurg młodego pokolenia Adam Studniarek. „Jest to młoda formacja, która została stworzona przy ZLP w ubiegłym roku. Przede wszystkim zajmujemy się połączeniem idei młodego pokolenia, młodszych adeptów medycyny, tak aby pomóc studentom, rezydentom wykształcić się poprzez organizacje spotkań naukowych, sympozjów, aby zdobyć doświadczenie i współpracować ze starszymi kolegami”.

Kulminacyjnym punktem dwudniowego sympozjum medycznego był 68. Bal Lekarzy, który 16 lutego odbył się w eleganckich salach hotelu Ritz-Carlton w centrum Wietrznego Miasta. Gratulacje uczestnikom i życzenia od Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego przekazał senator RP Waldemar Kraska, który w imieniu szefa resortu zdrowia RP Łukasza Szumowskiego uhonorował prezesa ZLP Marka Rudnickiego odznaką honorową „Za zasługi dla ochrony zdrowia”. Życzenia przekazali także prezes ZNP i KPA Franciszek Spula oraz konsul generalny RP Piotr Janicki, który odznaczył byłą prezes ZLP dr Kornelię Król Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP. W trakcie balu zostały ogłoszone wyniki rywalizacji o tytuł najlepszego sportowca wśród lekarzy. Po raz kolejny puchary odebrali dr Halina Anioł i dr Bronisław Orawiec. Kwotą pięciu tysięcy dolarów ZLP uhonorowało również zespół taneczny Wici, który od 20 lat występuje na lekarskich balach. Atrakcjami imprezy były loteria fantowa oraz cicha aukcja. W części artystycznej wystąpił koncertujący w tym czasie w Chicago popularny polski wokalista Michał Szpak i wspomniany już zespół Wici. Do tańca grała wieloosobowa grupa muzyczna „The Vibe Music Live”.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP