28 lutego 2020

Udostępnij znajomym:

Podczas kryzysu związanego z wapowaniem, który w dużej mierze związany jest z produktami zawierającymi związek THC, wiele dyskusji na temat marihuany koncentrowało się na młodych dorosłych. Nowe badanie opublikowane w Journal of American Medicine w tym tygodniu sugeruje rosnące użycie wśród innej grupy demograficznej: seniorów.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Grossman School of Medicine na New York University, wykazało, że używanie konopi indyjskich wśród osób w wieku powyżej 65 lat, wzrosło z 2.4 procent do 4.2 procent w latach 2015-2018, co stanowi wzrost o 75% w ciągu trzech lat. Liczby te odzwierciedlają znaczny wzrost stosowania marihuany przez seniorów w ostatnich latach, w porównaniu do zaledwie 0.7 procent deklarujących używanie konopi w 2006 roku.

Dane opracowane w badaniu pochodzą z National Survey on Drug Use and Health, ogólnokrajowej dorocznej ankiety przeprowadzoanej przez National Institutes of Health we wszystkich 50 stanach. Ankieta pozwoliła naukowcom zapoznać się z pewnymi podgrupami w kategorii osób, które podzieliły się informacjami na temat swojego używania marihuany. Szczególnie wzrosła liczba kobiet, osób w związkach małżeńskich, z wykształceniem wyższym oraz tych pijących alkohol.

Podczas gdy wzrost liczby kobiet w wieku powyżej 65 lat może wydawać się zaskakujący, jeden z autorów badania, doktor Joseph Palamar, twierdzi, że prawdopodobnie chodzi o rosnącą destygmatyzację stosowania marihuany. „Kobiety ‘doganiające’ mężczyzn mogą po prostu oznaczać normalizację używania” – powiedział Palamar. „Jednak mężczyźni nadal sięgają po konopie prawie dwa razy częściej niż kobiety”.

Oprócz tych grup, naukowcy odkryli również, że ponad dwukrotnie wzrosło używanie wśród pacjentów z cukrzycą, na którą choruje obecnie ponad 100 milionów Amerykanów. Ostatnie badania wykazały, że marihuana ma potencjał terapeutyczny w trudnych do leczenia stanach choroby, szczególnie ze względu na jej właściwości przeciwzapalne. To tylko jedna z wielu jej potencjalnych właściwości medycznych. Inne schorzenia, przy których marihuana okazała się najbardziej korzystna, to przewlekły ból, stwardnienie rozsiane czy padaczka.

Główny autor badania, doktor Benjamin Han, asystent profesora medycyny geriatrycznej i opieki paliatywnej na NYU Ggrossman School of Medicine, ma swoją teorię na temat tego, dlaczego naukowcy zauważyli gwałtowny wzrost osób stosujących marihuanę wśród chorych na cukrzycę.

„Podejrzewam, że może to być związane z uszkodzeniem nerwów. Istnieją pewne spójne dowody na to, że marihuana jest korzystna dla pacjentów z neuropatią, a zatem może to tłumaczyć wzrost jej stosowania przez osoby z cukrzycą. Jednak nie jesteśmy w stanie stwierdzić na podstawie tego badania, czy tak jest w rzeczywistości”.

Han zauważa również, że chociaż marihuana prawdopodobnie przynosi korzyści, niekoniecznie pozostaje nieszkodliwa dla tej grupy wiekowej. Naukowcy z Iowa University badają obecnie możliwość, że stosowanie marihuany przez seniorów zwiększa ryzyko upadków, ale są też inne kwestie do rozważenia. „Oczywiście w przypadku każdego leku o właściwościach psychoaktywnych martwimy się możliwymi zawrotami głowy i upadkami, a także zmianami poznawczymi w miarę upływu czasu u starszych osób” – powiedział Han. „Ponadto niezbędne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć, czy istnieje związek chorób płuc lub serca z paleniem marihuany. Wreszcie, dla osób w każdym wieku stosowanie konopi indyjskich może z czasem kształtować nawyki i prowadzić do zaburzeń związanych z nadużywaniem”.

W wywiadzie dla MedicalResearch.com Han powiedział, że należy wziąć pod uwagę ryzyko, ponieważ seniorzy mogą „być bardziej narażeni” na szkodliwe działanie marihuany. Ale również ważne może być rozpatrzenie faktu, iż ta grupa wiekowa „najbardziej skorzysta z jej stosowania ze względu na większe obciążenia przewlekłymi chorobami medycznymi”. Han mówi, że potrzeba znacznie więcej badań, aby móc stwierdzić, czy jest to bezpieczne rozwiązanie.

Podczas gdy eksperci prowadzą kolejne badania, lekarze, którzy zajmują się osobami starszymi, jak Caroline S. Blaum, dyrektor oddziału medycyny geriatrycznej i opieki paliatywnej na NYU, twierdzą, że odkrycia mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia najlepszej opieki. „Badanie to daje nam ważny wzgląd w temat stosowania konopi indyjskich wśród kluczowych grup osób starszych, zwłaszcza z wyżu demograficznego” – powiedziała. „Zrozumienie, w jaki sposób nasi starsi pacjenci używają marihuany i ocena potencjalnych skutków, jest jednym z najważniejszych pytań, na które musi odpowiedzieć nasza dziedzina medycyny”.

JM

 

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Crystal Care of Illinois

----- Reklama -----

Zobacz nowy numer Gazety Monitor
Zobacz nowy numer Gazety Monitor