----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

„Zamierzam wesprzeć kandydata, który w razie ubiegania się J.B. Pritzkera o reelekcję, będzie go w stanie pokonać" - zapowiedział Ken Griffin, najbogatszy mieszkaniec Illinois, założyciel firmy Citadel, podczas rozmowy z NY Times.

Miliarder Ken Griffin wciąż podobno rozważa przeniesienie swojej firmy zajmującej się funduszami walutowymi z Chicago do innego miasta. Podawany przez niego powód to rosnąca przestępczość i nieumiejętność rozwiązania tego problemu przez obecnego gubernatora.

W wywiadzie Griffin powiedział, że planuje "pójść na całość" w sytuacji ubiegania się Pritzkera o reelekcję. Powiedział też, że decyzja o przeniesieniu Citadel sprowadza się do tego, czy miasto i stan przyjmą politykę, która według niego zapewni bezpieczeństwo publiczne.

Griffin po raz pierwszy wyraził możliwość przeniesienia firmy z powodu rosnącej przestępczości w zeszłym miesiącu. W odpowiedzi Pritzker nazwał go kłamcą mówiąc, iż Griffin pracował nad likwidacją usług społecznych, które zapobiegają przemocy.

"Nazwał mnie kłamcą" – powiedział Griffin. „Jemu tylko chodzi o politykę. Nie chodzi o ludzi”. Następnie miliarder zapewnił, iż zamierza wesprzeć kandydata, który będzie miał szanse pokonać obecnego gubernatora, gdyby zdecydował się on na reelekcję.

„Nie zasługuje na stanowisko gubernatora naszego stanu” - dodał Griffin.

Na odpowiedź z biura kampanii Pritzkera nie trzeba było długo czekać. Jego rzeczniczka prasowa, Natalie Edelstein, napisała w oświadczeniu dla Crain`s Business, że „Ken Griffin sfinansował katastrofalną kadencję Bruce'a Raunera jako gubernatora, a teraz jest chętny, aby ponownie wybrać kogoś, kto przetrzymywałby nasz budżet jak zakładnika, marnował pieniądze podatników, zrujnował naszą zdolność kredytową i zniszczył programy, które zapewniają naszym mieszkańcom zdrowie i bezpieczeństwo”. Dodała również, iż „gubernator Pritzker nadal koncentruje się na tym, aby przywrócić Springfield pracującym rodzinom poprzez bezprecedensowe inwestycje w opiekę zdrowotną i edukację, odbudowę infrastruktury, tworzenie dobrze płatnych miejsc pracy i walkę ze zmianami klimatu”.

Biuro prasowe Citadel potwierdziło, iż Griffin planuje w 2022 r. przeznaczyć dużą darowiznę na kampanię tego, kto będzie kontrkandydatem dla Pritzkera.

Jak dotąd kilku republikanów ogłosiło plany kandydowania na stanowisko gubernatora Illinois. Wśród nich biznesmen Gary Rabine, senator stanowy Darren Bailey i były senator Paul Schimpf. Każdy z nich stara się o republikańską nominację w prawyborach 28 czerwca.

rj