Skradziono dane pół miliarda użytkownikom Facebooka
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Informacje o użytkownikach portalu społecznościowego Facebook trafiły na jedno z hakerskich for internetowych. Z systemu wyciekły dane osobowe – daty urodzenia, miejsca zatrudnienia, numery telefonów, biogramy i adresy e-mail. W sumie skradzione informacje dotyczą ponad 533 milionów użytkowników Facebooka na całym świecie, w tym kilka milionów Polaków i kilkanaście milionów Amerykanów. 

"Wszystkie 533,000,000 rekordów na Facebooku właśnie wyciekło za darmo. Oznacza to, że jeśli masz konto na Facebooku, jest bardzo prawdopodobne, że numer telefonu użyty do tego konta wyciekł" - napisał na Twitterze Alon Gal, szef firmy Hudson Rock, zajmującej się cyberprzestępczością.

Niemal natychmiast na te doniesienia zareagował sam Facebook tłumacząc, że powodem jest luka w systemie, która została już naprawiona. O samym wycieku eksperci i przedstawiciele Facebooka rzeczywiście poinformowali w styczniu, ale dopiero teraz skradzione wówczas dane zostały opublikowane i trafiły do internetu.

„To stare dane, o czym już informowaliśmy. Znaleźliśmy i naprawiliśmy tę lukę w sierpniu 2019 roku” – twierdzi biuro prasowe Facebooka.

Szczegółowa lista z tymi informacjami została opublikowana w sobotę na jednym ze wspomnianych for internetowych. Jest dostępna praktycznie dla każdego i nie trzeba za nią płacić, co rodzi też duże obawy. Eksperci ds. bezpieczeństwa ostrzegają, że dane pozyskane niezgodnie z prawem mogą zostać wykorzystane przez hakerów do podszywania się pod inne osoby, w tym przypadku chodzi o kradzież tożsamości. Wykradzionymi danymi osobowymi hakerzy także handlują, za co otrzymują potężne wynagrodzenia. Osoby, które podejrzewają, że mogły paść ofiarami oszustów powinny jak najszybciej zmienić hasła do logowania w popularnych serwisach.

Ta konkretna kradzież dotknęła obywateli 106 krajów, ale najbardziej poszkodowani są Amerykanie, bo tylko na terenie USA pozyskano 32 miliony danych, a wszystkie skradzione informacje pochodzą z 2019 roku. Co ciekawe, wśród ofiar jest też sam Mark Zuckerberg - dyrektor generalny platformy. Styczniowy atak hakerski nie był pierwszym i z całą pewnością nie ostatnim, i nie dotyczy to tylko Facebooka. Według Privacy Rights Clearinghouse w ciągu ostatniej dekady skradzionych lub ujawnionych bez wiedzy użytkowników zostało ponad 4 mld rekordów.

fk