Skuteczna szczepionka na COVID-19?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Wyścig trwa nadal, ale widać już metę. Nad szczepionką na koronawirusa COVID-19 od początku pandemii, czyli ponad 4 miesięcy pracuje kilkadziesiąt zespołów badawczych na całym świecie. O najnowszym odkryciu – skuteczniej szczepionce poinformowali naukowcy z Uniwersytetu w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii.

Nową szczepionkę o nazwie ChAdOx1 nCoV-19 testują już na ludziach, a wyniki badań są obiecujące - jest bezpieczna i stymuluje układ odpornościowy do wytworzenia przeciwciał i białych krwinek (limfocyty T) – to one mają przyczynić się do zwalczenia koronawirusa z organizmu chorego człowieka. „Ta szczepionka wytwarza jedno i drugie. Może atakować wirusa krążącego po organizmie, jak i atakować zarażone komórki” – mówi profesor Andrew Pollard z Oxfordu. Kolejnym atutem jest brak działań niepożądanych, tylko u kilkunastu pacjentów pojawiły się bóle głowy, czy mięśni po aplikacji leku.

Czy to początek końca pandemii? Na otwarcie szampana jest jeszcze zdecydowanie za wcześnie, ale wszystko jest na dobrej drodze. Jedną z niewiadomych jest trwałość szczepionki, żeby ją określić potrzebne są kolejne testy. Pierwsze próby zostały przeprowadzone na grupie ponad 1,000 osób – wszyscy to ochotnicy. Kolejny etap testów będzie obejmował 10,000 Brytyjczyków, ale zostanie też rozszerzony o inne państwa, także Stany Zjednoczone - do próbnych szczepień zgłosiło się ponad 100,000 Amerykanów.

Na całym świecie opracowywanych jest około 100 rodzajów szczepionek, z czego 23 są już testowane na ludziach. Naukowcy z Oxfordu współpracują z firmą farmaceutyczną AstraZeneca. 

FK