Śladem szkół archidiecezjalnych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot powiedziała w tym tygodniu, że wśród czynników, które Chicagowskie Szkoły Publiczne rozważą, podejmując decyzję o ponownym otwarciu budynków szkolnych, są doświadczenia Chicagowskiej Archidiecezji, liczącej ponad 150 kampusów na terenie Chicago.

Chicago rozpoczęło nowy rok w systemie edukacji online, chociaż początkowe plany przewidywały naukę w systemie hybrydowym. W międzyczasie Archidiecezja Chicago, która jest największym prywatnym operatorem szkół w stanie, z 70,000 uczniów zapisanych zeszłej wiosny, ponownie otworzyła swoje kampusy szkolne pod koniec sierpnia. Szkoły oferują całodzienne lekcje - niektóre większe kampusy mają hybrydowy harmonogram, zgodnie z którym uczniowie uczęszczają do szkoły kilka dni w tygodniu - a rodziny mają możliwość wyboru całkowicie zdalnego nauczania.

"Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, czy ponowne otwarcie będzie możliwe" - powiedziała Lightfoot. "Bardzo uważnie śledzimy doświadczenia szkół archidiecezjalnych, z których wiele stosuje naukę osobistą pięć dni w tygodniu lub model hybrydowy, obejmujący także naukę osobistą. Z ich doświadczeń możemy się wiele nauczyć. Znajdują w tych samych dzielnicach, w których znajdują się szkoły CPS".

W ciągu jednego tygodnia w tym miesiącu archidiecezja zgłosiła 16 pozytywnych przypadków Covid-19 wśród swoich uczniów i pracowników, co stanowi znacznie poniżej 1 procenta całego systemu - wynika z danych opracowanych przez Chicago Sun-Times. Według gazety, archidiecezja nie odpowiedziała na prośby o pełne rozliczenie dotyczące przypadków od początku roku szkolnego.

Co najmniej jeden kampus, St. Rita of Cascia High School położony w południowo-zachodniej części miasta tymczasowo przeszedł na naukę wirtualną po tym, jak pod koniec sierpnia dwóch uczniów uzyskało tam pozytywny wynik testu. Od tego czasu kampus został ponownie otwarty.

Uczniowie są podzieleni rocznikowo i codziennie przebywają w tych samych małych grupach. Plan ponownego otwarcia wymaga także od uczniów i nauczycieli noszenia maseczek i sprawdzania temperatury każdego ranka przed wejściem do budynków.

Archidiecezja opublikowała także opracowane protokoły, w których opisano szczegółowo proces postępowania w przypadku uzyskania przez ucznia lub nauczyciela pozytywnego wyniku testu. Plan obejmuje także monitorowanie kontaktów osób zarażonych.

"Jest wiele rzeczy, których możemy się od nich nauczyć. Wydaje się, że zrobili naprawdę dobrą robotę, zapewniając bezpieczeństwo swojej społeczności szkolnej" - powiedziała Lightfoot.

Rodzice coraz bardziej naciskają na władze miasta i przedstawicieli dystryktu, aby podjęli decyzję, czy uczniowie powrócą do szkół w listopadzie, na początku drugiego kwartału.

Burmistrz stwierdziła, że miasto poczyniło znaczne postępy w likwidowaniu przepaści cyfrowej, która skomplikowała przejście na system nauki wirtualnej. Tego lata władze Chicago ogłosiły plan zapewnienia bezpłatnego internetu w okresie najbliższych 4 lat dla 60,000 gospodarstw domowych reprezentujących 100,000 uczniów. Do wtorku miasto zapisało do programu 38,000 uczniów, co stanowi nieco ponad jedną trzecią wyznaczonego celu.

Burmistrz przyznała, że trudno dotrzeć do niektórych rodzin, wymieniając problem zadłużenia niektórych gospodarstw domowych jako jedną z przeszkód w procesie rejestracji. "Pracujemy nad rozwiązaniem tych problemów" - dodała. "Poczyniliśmy znaczne postępy w krótkim czasie".

"Część trudności polega na tym, że chociaż jest to darmowy program, pracujemy nad tym, aby rodziny czuły się bezpiecznie dokonując rejestracji" - kontynuowała.

Lightfoot podkreśliła, że decyzja dotycząca ponownego otwarcia szkół zostanie podjęta "stosunkowo niedługo", dając szkołom i rodzinom możliwość przygotowania się w przypadku wprowadzenia zmian.

JM