----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

05 lipca 2022

Udostępnij znajomym:

Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom powiązały firmę produkującą lody z siedzibą na Florydzie z ponad 20 przypadkami zarażenia bakteriami listerii. Zachorowały osoby z 10 stanów, jedna zmarła.

CDC uważa, że winę może ponosić Big Olaf Creamery, marka lodów sprzedawana tylko na Florydzie. Spośród 17 chorych, z którymi rozmawiali przedstawiciele CDC, 14 osób zgłosiło spożycie lodów przed wystąpieniem objawów. Sześć z tych 14 osób wymieniło z nazwy Big Olaf Creamery lub miejsce znane z serwowania tej konkretnej marki lodów.

Większość przypadków zachorowań zgłoszono na Florydzie. Inne odnotowano w Kolorado, Georgii, Illinois, Kansas, Massachusetts, Minnesocie, New Jersey, Nowym Jorku i Pensylwanii.

Pierwsze zachorowania zgłoszono w styczniu, ale kolejne przypadki występowały do czerwca. W sumie zachorowały 23 osoby, wszystkie poza jedną trafiły do szpitala. Według CDC jedna osoba zmarła, a jedna z zarażonych ciężarnych poroniła.

Big Olaf Creamery obecnie kontaktuje się ze wszystkimi znanymi punktami sprzedaży detalicznej, aby zawiesić sprzedaż swoich lodów do odwołania. Każdy, kto kupił lody tej marki, powinien je wyrzucić.

Jednocześnie firma poinformowała w wydanym oświadczeniu, że chociaż współpracuje przy toczącym się śledztwie, „to tylko spekulacje”, że winowajcą są ich lody.

„Nie potwierdzono, że nasza marka jest powiązana z tymi przypadkami” – czytamy w oświadczeniu. „Nic nie zostało udowodnione”.

Listeria to jedna z najniebezpieczniejszych form zatruć pokarmowych. Objawy zwykle zaczynają się od jednego do czterech tygodni po zjedzeniu skażonej żywności, ale mogą rozpocząć się już tego samego dnia. Objawy te obejmują między innymi gorączkę, bóle mięśni, nudności i biegunkę.

Chociaż można ją leczyć antybiotykami, listeria jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży, noworodków, osób starszych i z osłabionym układem odpornościowym. Kobiety w ciąży zwykle doświadczają jedynie gorączki, zmęczenia i bólu mięśni, ale infekcja może prowadzić do poronienia, urodzenia martwego dziecka, przedwczesnego porodu lub zagrażającej życiu infekcji noworodka.

jm

----- Reklama -----

MONITOR-KONKURS WAKACYJNY

----- Reklama -----

Obamacare po polsku 300 x 600

----- Reklama -----