----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Powiat Cook zakończy rok 2020 największą ilością zgonów z powodu przedawkowania opioidów – wynika z nowych danych, które podkreślają, jak chroniczny kryzys zdrowia publicznego osiągnął rekordowy poziom w czasie pandemii koronawirusa.

Główny lekarz sądowy, dr Ponni Arunkumar, twierdzi, że liczba potwierdzonych zgonów z powodu przedawkowania opioidów w tym roku przekroczyła już ubiegłoroczny rekord, osiągając 1,498 przypadków w porównaniu do 1,277 w 2019 roku.

Wciąż badanych jest ponad 600 zgonów, a około 70 do 80% z nich zostanie uznanych za związane z przedawkowaniem opioidów. Arunkumar dodał, że powiat Cook jest na dobrej drodze do przekroczenia w tym roku 2,000 zgonów spowodowanych opioidami.

„Pandemia Covid-19 przyćmiła kryzys opioidowy w tym roku, ale kryzys ten również zasługuje na naszą uwagę” – powiedział Arunkumar na środowej konferencji prasowej. „2,000 rodzin z powiatu Cook zapamięta 2020 jako rok, w którym z powodu opioidów stracili syna lub córkę, rodzica, rodzeństwo, członka rodziny czy bliskiego przyjaciela. To są straty, którym można było i należy zapobiegać”.

Czarny i Latynosi stanowią 63% zgonów, mimo tego, że stanowią mniej niż połowę całej populacji powiatu. Mężczyźni stanowią ponad trzy czwarte przypadków. Zgon z powodu przedawkowania jest najbardziej prawdopodobny wśród grupy wiekowej 45 do 54 lat, a następnie osób w wieku od 55 do 64 lat.

„Znajdujemy się w bardzo złym miejscu” – powiedziała Toni Preckwinkle, szefowa rady powiatu Cook. „To niezwykły czas i z pewnością poziom stresu i niepokoju jest bardzo wysoki; niektórych kusi możliwość radzenia sobie ze stresem i lękiem za pomocą tego rodzaju leków, przyjmowanych bez konsultacji z lekarzem”.

Arunkumar dodał, że liczba przypadków w 2020 roku była już wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku, a gwałtowny wzrost nastąpił po wydaniu przez gubernatora Pritzkera nakazu pozostania w domu w marcu br. Fentanyl, niezwykle silny lek syntetyczny, był najczęściej stosowanym opioidem w tym roku.

Urzędnicy Departamentu Zdrowia Publicznego powiatu Cook przedstawili wieloletni projekt współpracy z organizacją non-profit Treatment Alternatives for Safe Communities, aby ograniczyć liczbę przedawkowań w powiecie. Rozpocznie się on od partnerstwa między 12 departamentami policji i społecznościami w zakresie dystrybucji naloksonu. Nalokson jest lekiem, który podaje się osobom z oznakami przedawkowania, który odwraca działanie narkotyku.

Inne oferowane zasoby zapewniłyby pomoc w zakwaterowaniu, transporcie i zatrudnieniu.

Do środy 78 funkcjonariuszy organów ścigania zostało przeszkolonych w zakresie podawania naloksonu, a 169 zestawów zostało rozdanych. Celem jest rozdanie 2,500 zestawów do końca września i przeszkolenie w ich użyciu 1,900 funkcjonariuszy.

jm