----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Chociaż letni wzrost liczby zachorowań na koronawirusa napędzany wysoce zaraźliwym wariantem delta wydaje się słabnąć, wrzesień okazał się najbardziej śmiertelnych miesiącem pod względem Covid od lutego.

We wrześniu w całym stanie zmarły w sumie 1,023 osoby, to ponad dwukrotnie więcej ofiar niż w sierpniu (506) i ponad cztery razy więcej niż w lipcu (222).

Po raz pierwszy ponad 1,000 zgonów w ciągu miesiąca zgłoszono w lutym, kiedy zarejestrowano 1,273 przypadki. Zgony są opóźnionym w czasie wskaźnikiem rozprzestrzeniania się wirusa, ponieważ może upłynąć kilka tygodni zanim zarażona osoba zachoruje.

Z danych stanowych wynika, że najbardziej śmiertelnym miesiącem tej pandemii w Illinois był grudzień 2020 roku, kiedy na Covid-19 zmarło 4,212 osób. W czwartek całkowita liczba ofiar w całym stanie od początku pandemii przekroczyła 27 tysięcy.

Stanowi urzędnicy ds. zdrowia zgłosili w czwartek 3,344 nowych potwierdzonych i prawdopodobnych przypadków koronawirusa, co stanowi najwyższą jednodniową liczbę w ciągu tygodnia. Ale średnia liczba dziennych przypadków nadal spada. Średnia wynosiła 2,699 dziennie w ciągu ostatniego tygodnia, w porównaniu ze szczytem 4,440 dziennie w tygodniu kończącym się 4 września.

Liczba osób hospitalizowanych z powodu Covid-19 w całym stanie również spada, osiągając średnio 1,885 pacjentów dziennie w tygodniu kończącym się w środę. To spadek w porównaniu z niedawnym szczytem 2,304 pacjentów dziennie w tygodniu kończącym się 9 września.

Odnotowano podobny spadek liczby pacjentów na oddziałach intensywnej opieki i korzystających z respiratorów, chociaż system opieki zdrowotnej pozostaje bardzo zróżnicowany w zależności od regionu.

Wskaźnik pozytywnych przypadków w całym stanie — odsetek nowych przypadków w stosunku do wszystkich wykonywanych testów — również spada. Średnia siedmiodniowa wyniosła 2.2% w środę, znacznie poniżej 4.8% z początku miesiąca.

Jednym z czynników obniżającego się wskaźnika pozytywnych wyników jest prawdopodobnie ogromny wzrost liczby testów wykonywanych w momencie, gdy uczniowie wracali do szkoły, a pracodawcy wdrażali programy mające na celu dostosowanie się do wymagań dotyczących szczepień.

jm