----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

W czasie pandemii eksperci ds. zdrowia psychicznego obawiali się, że masowa izolacja i wzrost bezrobocia mogą spowodować gwałtowny wzrost liczby samobójstw. Teraz nowe badanie przeprowadzone przez Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom wskazuje, że stało się odwrotnie: liczba samobójstw spadła o 3% w 2020 r., kontynuując trend spadkowy, który rozpoczął się w 2019 r. po prawie dwóch dekadach wzrostu.

Z raportu wynika, że w 2020 roku około 46,000 osób odebrało sobie życie - to o 1,600 mniej niż rok wcześniej.

„Samobójstwo jest mniej przewidywalne niż inne przyczyny śmierci” – powiedziała Sally Curtin, statystyk w CDC i główna autorka raportu. „Możesz mieć wzrost czynników ryzyka zachowań samobójczych, takich jak problemy ze zdrowiem psychicznym, depresja, lęk, nadużywanie substancji i stres finansowy… ale niekoniecznie przekłada się to na wzrost liczby zgonów”.

Największy spadek odnotowano w kwietniu ubiegłego roku, kiedy w wyniku samobójstw zginęło o 14% mniej osób niż w kwietniu 2019 roku. W tym czasie większość Amerykanów obowiązywały zalecenia pozostania w domu, stopa bezrobocia osiągnęła najwyższy poziom 14.7%, i w samym tylko kwietniu zlikwidowano ponad 20 milionów miejsc pracy. Infolinie kryzysowe informowały o gwałtownym wzroście połączeń. Pomimo tych wszystkich czynników niecałe 3,500 Amerykanów odebrało sobie życie - o ok. 550 mniej niż w kwietniu 2019.

"Ten spadek był dość zauważalny, interesujący i prawdopodobnie nieoczekiwany przez większość osób" - powiedziała Curtin. "Zdecydowanie zasługuje na więcej uwagi, więcej badań, aby naprawdę spróbować wyjaśnić, dlaczego tak się stało".

Spada liczba samobójstw... wśród białych

Ogólny spadek liczby samobójstw był prawie wyłącznie spowodowany spadkiem odnotowanym wśród białych mieszkańców, którzy odbierają sobie życie w tempie wyższym niż jakakolwiek inna grupa w kraju. Podczas gdy Ameryka jest w 62% biała, około 75% samobójstw w 2020 została popełniona przez białych.

Przed 2019 r. liczba samobójstw rosła prawie każdego roku w latach 2000–2018. W przypadku białych mieszkańców ten trend zaczął się odwracać, zwłaszcza wśród ludzi w średnim wieku. Ale wśród innych grup etnicznych liczby wciąż rosną, szczególnie wśród mężczyzn, jak wykazało badanie.

Wskaźnik samobójstw wśród latynoskich mężczyzn wzrósł o 5% w 2020 r. Wskaźniki wzrosły również w przypadku mężczyzn czarnoskórych i Indian pochodzących z Alaski.

Niektóre grupy kolorowych młodych ludzi – zwłaszcza czarnoskórych w wieku od 15 do 34 lat i Latynosów w wieku od 25 do 34 lat – odnotowały dwucyfrowy wzrost wskaźników samobójstw w 2020 r., co jest niepokojącym odkryciem, odzwierciedlającym wyniki innych badań, w tym jednego opublikowany we wrześniu w Journal of the American Academy of Child and Adolescent Psychiatry, w którym stwierdzono wzrost wskaźników samobójstw wśród czarnoskórych dziewcząt był znacznie wyższy niż w innych grupach.

Chociaż ogólne spadki są wartą odnotowania poprawą, Curtin twierdzi, że wskaźniki samobójstw są nadal bardzo wysokie, gdy analizuje się je w kontekście długoterminowym. Chociaż w 2020 r. przez samobójstwo zginęło mniej osób niż w 2019 r., liczba ta jest nadal znacznie wyższa niż w jakimkolwiek roku przed 2017.

jm