----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Prawie połowa wyborców z Chicago jest przeciwna drugiej kadencji Lori Lightfoot - wynika z najnowszego sondażu.

Burmistrz Chicago, które wydaje się mocno zdeterminowana, aby ubiegać się o reelekcję, może mieć ciężki orzech do zgryzienia. Z najnowszych badań przeprowadzony przez firmę sondażową Ogden & Fry, która monitoruje popularność Lori Lightfoot pośród mieszkańców Wietrznego Miasta, wynika, że po raz pierwszy większość mieszkańców nie popiera jej kandydatury. Na pytanie, czy Lightfoot zasługuje na drugą kadencję w ratuszu, 26 proc. ankietowanych odpowiedziało "tak", 46 proc. "nie", a 28 proc. "nie wiem". 

Badanie przeprowadzono wśród 401 losowo wybranych prawdopodobnych wyborców, a margines błędu wynosił 4.99 punktów procentowych. Firma badawcza Ogden & Fryy należy do republikańskiego aktywisty Matta Podgorskiego z Northwest Side. "Dla każdego, kto rozważa start w wyborach, są to zachęcające liczby, które pokazują, że Chicago kończy z burmistrz Lightfoot" - powiedział Podgorski.

Mimo iż poparcie burmistrz maleje, mieszkańcy w dużej mierze zgadzają się z nakazem szczepień pracowników miejskich - 66 proc. pytanych popiera rozporządzenie, przeciwnych jest tylko 31 procent. Ponadto aż 52 procent ankietowanych opowiedziało się za zwolnieniem pracowników miejskich, w tym policjantów i strażaków, którzy nie chcą ujawnić swojego statusu szczepień.

W ostatnich wyborach Lightfoot cieszyła się ogromną popularnością. Drugą turę wyborów w 2019 roku wygrała z dużą przewagą. Uzyskała 73.70 procent głosów, a jej rywalka Toni Preckwinkle, przewodnicząca Rady Powiatu Cook - 26.3 procent. Lori Lightfoot jest pierwszą w historii Chicago czarnoskórą kobietą na tym stanowisku. Jest także pierwszym burmistrzem reprezentującym środowisko LGBTQ. Otwarcie przyznaje się do swojego homoseksualizmu. Ma żonę, z którą wychowuje córkę.

al