Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Coraz mniej Amerykanów przekazuje datki na konto organizacji charytatywnych. W 2018 r. nastąpił największy spadek od recesji w latach 2008-2009, częściowo z powodu zmian w polityce podatkowej.

Z raportu organizacji Giving USA wynika, że suma indywidualnych darowizn na konta organizacji dobroczynnych spadła o 1.1% - z $295 mld w 2017 r. do $292 mld w ubiegłym roku. Tym samym zakończył się czteroletni okres wzrostu. Ubiegłoroczny spadek darowizn był największym od tego w 2009 roku wynoszącego 6.1%.

Eksperci zaangażowani w powstanie raportu stwierdzili, że 2018 był złożonym rokiem dla organizacji charytatywnych. Przy względnie silnej gospodarce, ale niestabilnym rynku giełdowym, wzrosły datki przekazywane przez korporacje i fundacje. W sumie otrzymano razem z darowiznami od osób prywatnych $427.7 miliardów.

Wśród różnych czynników wpływających na działalność charytatywną, wymieniono federalną politykę podatkową.

„Każda zmiana w polityce podatkowej ma wpływ” - powiedział Rick Dunham, prezes Fundacji Giving USA, która publikuje coroczny raport przygotowany przez Indiana University Lilly Family School of Philanthropy.

Stacy Palmer, redaktor czasopisma “Chronicle of Philanthropy”, sugeruje, że zmiany te będą miały większy wpływ na działalność charytatywną klasy średniej.

„Organizacje charytatywne, które na nich polegają, naprawdę się martwią” - powiedział Palmer.

United Way jest największą organizacją charytatywną non-profit w USA, polegającą na wsparciu klasy średniej. Około 90% jej darowizn pochodzi ze zbiórek prowadzonych w miejscach zatrudnienia - twierdzi jej dyrektor ds. marketingu, Lisa Bowman.

Zauważyła, że tradycyjne organizacje non-profit stają przed wieloma nowymi wyzwaniami, w tym konkurencją ze strony internetowych operacji finansowania społecznościowego, takich jak GoFundMe.

Dziewięć sektorów działalności charytatywnej zidentyfikowanych przez Giving USA odnotowało różne wyniki. Wzrosła liczba datków na rzecz organizacji non-profit zajmujących się sprawami międzynarodowymi oraz kwestiami ochrony środowiska i dobrostanem zwierząt. Spadły donacje na działalność w zakresie społeczeństwa obywatelskiego, na rzecz ochrony praw obywatelskich, swobód obywatelskich i praw konsumentów.

Spadły także datki na kościoły o 1.5% w 2018 r. Łącznie na ten cel przeznaczono $ 124.52 mld.

Una Osili, współpracownik dziekana szkoły filantropijnej Lilly na Indiana University jako powód zmniejszenia datków na kościoły wymienia spadek frekwencji w nabożeństwach i rosnącą liczbę Amerykanów, którzy nie identyfikują się z żadnym wyznaniem.

W przypadku amerykańskiego kościoła katolickiego wskazuje na długotrwały kryzys dotyczący molestowania seksualnego przez duchowieństwo. Według niedawnego badania Pew Research Center, około jedna czwarta amerykańskich katolików nie przekazała datków na rzecz kościoła z powodu tych skandali.

Empty Tomb, chrześcijańska organizacja z siedzibą w Champaign w stanie Illinois, która zajmuje się badaniem zachowań charytatywnych wiernych, poinformowała, że Amerykanie przekazali kościołom około 3% swojego dochodu w 1968 r., a w 2016 r. było to mniej niż 2.2%.

Liderzy Empty Tomb, Sylvia i John Ronsvalle, uważają, że wierni nie czują się zainspirowani przez liderów kościoła, by wykazywać się większą hojnością.

Ogólnie poziom hojności Amerykanów jest podobny do tego sprzed kilkudziesięciu lat. W 2017 r. datki na organizacje charytatywne składane przez osoby indywidualne stanowiło 1.9% ich łącznego dochodu, w porównaniu z 2.4% w 2005 r. - tyle samo przekazano w 1984 r.

Podobnie całkowite darowizny na cele charytatywne przez wiele lat utrzymywały się na poziomie około 2 procent produktu krajowego brutto, a w 2018 r. wskaźnik ten wynosił 2.1%.

JT

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location