Specjalnie zarażają się koronawirusem?
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Niektórzy studenci celowo zarażają się koronawirusem, aby skorzystać z możliwości uzyskania finansowego wynagrodzenia za oddanie osocza, które pobrane od osoby wyleczonej z koronawirusa, jest stosowane jako forma leczenia Covid-19. 

Urzędnicy kampusu Brigham Young University's w Idaho ostrzegają  jednak studentów, że celowe zarażenie się Covid-19 jest podstawą trwałego wykluczenia ze szkoły - jak można przeczytać w oficjalnym oświadczeniu zamieszczonym na stronie uczelni.

"BYU-Idaho jest głęboko zaniepokojony informacjami na temat osób, które celowo narażały siebie lub innych na Covid-19, mając nadzieję na zarażenie się chorobą i otrzymanie wynagrodzenia za oddanie osocza, zawierającego przeciwciała Covid-19".

Władze uczelni ostrzegły pod koniec września, iż mogą być zmuszone do zamknięcia kampusu, jeśli szkoła nie będzie w stanie utrzymać się poniżej progów koronawirusa określonych przez Eastern Idaho Public Health. Jak dotąd nie doszło do takiej sytuacji, a szkoła zachęca uczniów, aby byli odpowiedzialni i nie doprowadzili do konieczności odwołania osobistych zajęć.

"Lekkomyślne lekceważenie zdrowia i bezpieczeństwa może doprowadzić do kolejnych zarażeń i utraty życia w naszej społeczności".

W terapii plazmą lekarze pobierają osocze od dawców, którzy wyzdrowieli po zarażeniu się Covid-19 i przekazują je pacjentom, którzy wciąż walczą o życie. Jest ona stosowana w całym kraju w leczeniu Covid-19 po zatwierdzeniu tej terapii przez Food and Drug Administration w sierpniu.

FDA twierdzi, że osocze może być "skuteczne w leczeniu Covid-19 i że znane i potencjalne korzyści przewyższają znane i potencjalne ryzyko związane z tą formą terapii". Potencjalni dawcy osocza muszą być wolni od objawów przez co najmniej 14 dni w ramach wymogów dotyczących tej procedury.

Jedno z miejsc pobierających osocze znajduje się w pobliżu uniwersytetu i informuje na swojej stronie internetowej, iż oferuje osobom, które przeżyły Covid-19 100 dolarów za wizytę w ramach "specjalnego podziękowania" za "ratowanie życia podczas pandemii". Witryna podaje, że osoby, które przezwyciężyły chorobę mogą wielokrotnie oddawać swoje osocze.

East Idaho News donosi, że inne pobliskie miejsce oferuje dawcom nawet 200 dolarów za każdą z pierwszych dwóch wizyt.

Władze uczelni BYU-Idaho zachęcają jednak uczniów do szukania opcji pomocy zarówno finansowej, jak i w zakresie zdrowia psychicznego bezpośrednio na uniwersytecie, zamiast próbować zarazić się potencjalnie śmiertelnym wirusem.

JM