Spotkania z Polską online
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

21 stycznia w Konsulacie Generalnym RP w Chicago odbyła się uroczystość wręczenia nagród w ogólnoświatowym konkursie dla dzieci i młodzieży polonijnej zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach akcji „Polska w Twoim domu” pod tytułem „Moje najciekawsze spotkanie z Polską online”.

„Konkurs, wraz z zaproszeniem do korzystania z oferty, jaką w formule online przygotowały polskie instytucje kultury, był odpowiedzią Ministerstwa Spraw Zagranicznych na potrzebę chwili wynikłą z pandemii koronawirusa i ograniczeń z nią związanych” – powiedział otwierając spotkanie wicekonsul Piotr Semeniuk.

Do konkursu zgłosiło się kilkaset dzieci i młodzieży z 32 krajów świata. Ostatecznie do drugiego etapu placówki dyplomatyczno-konsularne zakwalifikowały 172 prace. Jury zadecydowało o przyznaniu 18 nagród oraz 6 wyróżnień w dwóch grupach wiekowych i trzech blokach tematycznych – edukacja, kultura i historia.

Pierwsze miejsce i kupon zakupowy na 100 dolarów oraz nagrodę książkową i słodycze zdobył dwunastoletni Nicholas Pietranik za krótki film pt. „Cyprian Kamil Norwid – moja piosenka”. „Widzę Polskę jako wspaniały kraj, w którym żyją wspaniali ludzie. Polski naród wielokrotnie podrywał się do walki o wolność. Polacy potrafią zrobić bardzo wiele dobrych rzeczy. W moim filmiku recytowałem wiersz Kamila Cypriana Norwida „Tęskno mi Panie” na tle zdjęć z różnych stron Polski, gdzie do tej pory miałem okazję być. W swoim utworze poeta wyraża wielką tęsknotę za Ojczyzną. To bardzo charakterystyczne dla Polaków, którzy musieli emigrować z kraju. Ja też tęsknię za Polską. Chciałem ją odwiedzić w tamtym roku, ale niestety się nie udało. Do tej pory byłem nad Wisłą kilka razy. Najczęściej w województwie mazowieckim, gdzie mieszka moja babcia. Byłem także w Krakowie i Warszawie” – powiedział Nicholas, który przed pandemią był uczniem szkoły przy Konsulacie Generalnym, a w okresie pandemii uczestniczy w zajęciach internetowych szkoły „Orpeg” w Warszawie.

Kolejną laureatką z Wietrznego Miasta była zdobywczyni trzeciej nagrody, czternastoletnia Olivia Osika, uczennica klasy ósmej z polskiej szkoły sobotniej im. Mikołaja Kopernika w Niles. Olivia wykonała pracę plastyczną pt. „Polska w moim domu”. Laureatka została nagrodzona pokryciem kosztów przelotu i dwutygodniowego pobytu na koloniach w ramach programu „Polska jest w Tobie”.

Trzecią nagrodzoną uczennicą była 10-letnia Maya Nowicki, która otrzymała wyróżnienie za pracę plastyczną pt. „Legenda o Warsie i Sawie”. Maya uwielbia uczestnictwo w konkursach.

„W Konsulacie Generalnym RP jesteśmy bardzo dumni, że młodzież polonijna z chicagowskiej metropolii bierze udział w konkursach i zdobywa wysokie miejsca. Oprócz gratulacji dla laureatów i uczestników jestem pełna uznania dla rodziców i pedagogów, którzy pracują w szkołach polonijnych. To właśnie poprzez szkoły polonijne udało nam się ten konkurs promować” – podsumowała imprezę konsul Małgorzata Bąk-Guzik, która wraz z wicekonsulem Piotrem Semeniukiem wręczała nagrody. Ze względu na pandemię uroczystość wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się w dwóch grupach.

Tekst i zdjęcia: Andrzej Baraniak