Sprzedaż marihuany bije rekordy
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Marihuana przyjęła się w stanie Illinois wyjątkowo dobrze i nadal cieszy się dużym zainteresowaniem – większym niż kiedykolwiek wcześniej. W październiku łączne dochody ze sprzedaży marihuany medycznej i leczniczej wyniosły 108 milionów dolarów. Taką informację przekazał Departament Finansów Illinois. Na terenie stanu tylko w ciągu jednego miesiąca medyczna marihuana została sprzedana za kwotę ponad 75 milionów dolarów, względem poprzedniego miesiąc to wzrost o niemal jedną dziesiątą. Nieco mniej, bo 33 miliony ubyły z portfeli entuzjastów marihuany rekreacyjnej.

Ta z kolei została zalegalizowana w Illinois w styczniu tego roku. Praktycznie z miesiąca na miesiąc sprzedawano jej coraz więcej, nie przeszkodziła temu nawet pandemia koronawirusa. Mimo częściowego lockdownu podczas pierwszej i drugiej fali epidemii, punkty z marihuana były i nadal są otwarte, a dodatkowo używkę można zamawiać online. Od początku roku sprzedaż marihuany medycznej i rekreacyjnej w Illinois przekroczyła 800 milionów dolarów. Eksperci szacują, że do końca roku kwota wyniesie ponad miliard.

Środki pozyskane dzięki opodatkowaniu rekreacyjnej marihuany są przeznaczane na walkę z nielegalnym obrotem i pomoc osobom uzależnionym. Pieniądze zostaną także zainwestowane w programy pomocowe dla społeczności najbardziej dotkniętych walką z przemysłem narkotykowym, a także te edukujące w kwestii równości społecznej. Od 1 stycznia mieszkańcy stanu Illinois mający powyżej 21 lat mogą legalnie kupić do 30 gramów suszu, 5 gramów ekstraktu marihuany albo 500 gramów produktu jadalnego zawierającego THC. Sprzedaż może odbywać się tylko w licencjonowanych punktach na terenie całego stanu.

Marihuana rekreacyjna jest, bądź będzie legalna w 15 stanach USA. Przy okazji wyborów prezydenckich dopuściły ją: Arizona, New Jersey, Dakota Południowa i Montana. Z kolei odmiana lecznicza jest zezwolona w 36 amerykańskich stanach. Szacuje się, że całkowita sprzedaż obu odmian marihuany w USA wyniesie w tym roku 16 miliardów dolarów. Kongres USA ma się niebawem zajęć ustawą, na mocy której miękki narkotyk byłby legalny w całych Stanach Zjednoczonych.

fk