Stanowe drogi w Illinois najgorsze w kraju
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W dorocznym raporcie opracowanym przez Reason Foundation, oceniane są stanowe autostrady w 13 różnych kategoriach, w tym pod kątem stanu nawierzchni, korków na drodze, mostów o wadliwej konstrukcji, ilości śmiertelnych wypadków na drogach oraz wydatków (kapitał, utrzymanie, administracja, itd.) na milę.

25th Annual Hiway Report stawia Illinois na 37. miejscu w klasyfikacji generalnej, za wszystkimi sąsiednimi stanami. Na pierwszym miejscu rankingu znalazła się Północna Dakota, kolejne było Missouri, potem Kansas.

„Dla pracowników Departamentu Transportu i przywódców Illinois może być korzystne rozmawianie z ich odpowiednikami w Missouri i przekonanie się, dlaczego są w stanie np. utrzymać drogi po znacznie niższych kosztach niż w Illinois” – powiedział Baruch Feigenbaum, główny autor raportu i starszy dyrektor ds. polityki transportowej w Reason Foundation.

Illinois zajęło 32. miejsce w kategorii strukturalnie wadliwych mostów, 32. pod względem stanu nawierzchni dróg międzystanowych i 42 pod względem kapitału i kosztów. Najgorszym uzyskanym przez nasz stan wynikiem było 49. miejsce pod względem korków.

Badanie wykazało, iż kierowcy z 11 stanach spędzali ponad 50 godzin rocznie w korkach, a osoby dojeżdżające do pracy w trzech najbardziej zakorkowanych stanach: Delaware, Illinois oraz Massachnusetts – spędzają ponad 100 godzin rocznie w korkach (dane za 2019 rok).

Feigenbaum powiedział, że nie ma zbyt wiele możliwości poprawy, aby poradzić sobie z zatłoczeniem w rejonie Chicago, ale doradził, aby przywódcy wykazali się kreatywnością w swoim myśleniu, przytaczając przykłady specjalnych pasów dla samochodów z większą ilością podróżnych czy nakładanie opłat na pasy ekspresowe.

Coroczna walka z lodem i śniegiem w Illinois nie wydaje się być wytłumaczeniem na fatalny stan dróg i mostów.

„Jeśli chodzi o pogodę, nie wydaje się to mieć znaczenia, ponieważ pierwsze miejsce w rankingu w tym roku zajęła Dakota Północna” – powiedział Feigenbaum, dodając, iż jest to stan, gdzie drogi narażone są na trudne warunki klimatyczne.

Jednym z jasnych punktów raportu jest względne bezpieczeństwo na drogach w Illinois. Stan zajął 15. miejsce pod względem ogólnego wskaźnika śmiertelności; 16. miejsce pod względem wskaźnika śmiertelności na obszarach wiejskich i 22. w miastach.

„Zwykle obserwujemy wyższy wskaźnik śmiertelności w stanach z wyższymi limitami prędkości, ponieważ szybsza jazda może prowadzić do wypadków, które przyczyniają się do większej ilości ofiar śmiertelnych” – powiedział Feigenbaum. „Illinois posiada sporo obszarów wiejskich i fakt, że pod względem wskaźnika śmiertelności w tych rejonach zajęło 16. miejsce, oznacza całkiem dobry wynik. To pozytywny punkt i coś, co stan powinien chcieć utrzymać”.

Kontrolowany przez władze stanu system autostrad w Illinois jest 14 co do wielkości w kraju. Feigenbaum stwierdził, że nie trzeba wiele wysiłku, aby wprowadzić znaczne różnice dla kierowców.

„Stwierdziliśmy, że stany mogą zapewnić poprawę tylko poprzez wprowadzenie niewielkich zmian w całym swoim systemie” – powiedział. „Na przykład, gdyby stan Illinois był w stanie zmniejszyć swoje wydatki nawet nieznacznie i nawet nieznacznie podnieść jakość nawierzchni, uważamy, że ranking stanu naprawdę by się poprawił”.

W raporcie na pierwszym miejscu znalazła się wspomniana już Dakota Północna, za nią Missouri. Ostatnie miejsca zajęły Alaska i New Jersey.

Pełen ranking można znaleźć na stronie: https://reason.org/topics/transportation/annual-highway-report/

jm