Stany chcą samodzielnie zatwierdzać szczepionkę na Covid
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Jak najszybsze opracowanie szczepionki na Covid-19 stało się głównym celem w walce z koronawirusem. Jednak kiedy szczepionka stanie się dostępna dla opinii publicznej, pojawi się czynnik dotyczący powszechnego zaufania – twierdzi gubernator Kalifornii, Gavin Newsom.

„Musimy mieć zaufanie co do skuteczności szczepionki i mieć pewność, że nie spieszymy się z oceną jej dystrybucji i dostępności” – powiedział Newsom, ogłaszając, iż stan planuje powołać panel przeglądu naukowego, aby dwukrotnie sprawdzić dane amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków dotyczące ewentualnej szczepionki na koronawirusa, zanim będzie ona dostępna dla Kalifornijczyków. W następnych dniach przywódcy w Waszyngtonie, Oregonie i Nevadzie ogłosili, że dołączają do zespołu Kalifornii; Nowy Jork przedstawił podobny plan we wrześniu.

Przywódcy w tych stanach postrzegają ten ruch jako sposób zapewnienia, że każda szczepionka przeciwko Covid-19, która w końcu stanie się dostępna, będzie bezpieczna i skuteczna dla ich mieszkańców – to potencjalna sprzeczność z obawami, że rząd federalny pod administracją Donalda Trumpa przyspieszał ten proces w celu uzyskania korzyści politycznych. Obawy rosną wraz ze zbliżaniem się do potencjalnego pojawienia się szczepionki – tylko 58% Amerykanów twierdziło na początku października, że byliby skłonni przyjąć szczepionkę na Covid, gdy tylko będzie dostępna – to spadek z 69% deklarujących podobnie w połowie sierpnia. Szczepionka może być dostępna w Stanach Zjednoczonych już w styczniu, przynajmniej dla najbardziej narażonych grup, z dalszym jej wdrażaniem w kolejnych miesiącach.

Wielu ekspertów ds. zdrowia publicznego twierdzi, że wysiłki tych stanów mogą się opłacić. Zaufanie jest niezbędne dla zapewnienia powszechnego przyjęcia szczepionki, a informacje pochodzące z wielu źródeł na temat jej bezpieczeństwa szczególnie przekonywujące – twierdzą naukowcy. Chociaż skłonienie ludzi do przyjęcia jakiejkolwiek nowej szczepionki może okazać się wyzwaniem, wiele niedawnych incydentów, w tym ataki Donalda Trumpa na ekspertów naukowych i jego promowanie nieuzasadnionych metod leczenia, takich jak hydroksychlorochina, znacznie skomplikowały wysiłki na rzecz popularyzacji potencjalnej szczepionki.

Healthcare cure concept with a hand in blue medical gloves holding Coronavirus, Covid 19 virus, vaccine vial

„Przeprowadzenie przeglądu danych dotyczących bezpieczeństwa przez niezależną agencję lub zarząd w znacznym stopniu przyczyniłoby się do przywrócenia zaufania” – twierdzi Rupali Limaye, naukowiec z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health.

Jednak intencje rządów poszczególnych stanów mogą zostać zinterpretowane odwrotnie. Samo powołanie tych paneli przeglądowych może potencjalnie zasygnalizować niektórym sceptykom, że istnieją rzeczywiste uzasadnione powody do niepokoju. Co więcej, niektórzy eksperci martwią się, co może się stać, jeśli szczepionka uzyska zielone światło na szczeblu federalnym, a następnie zostanie zakwestionowana przez jedną z grup stanowych.

„Jestem bardzo zaniepokojona, iż to jeszcze bardziej osłabi FDA i zaufanie do ich decyzji” – uważa Sandra Quinn, profesor i przewodnicząca wydziału nauk na Uniwersytecie Maryland. „To właśnie to ‘co, jeśli’ może stanowić problem”.

W międzyczasie Quinn twierdzi, że odpowiedzialność wciąż spoczywa na FDA i firmach farmaceutycznych produkujących szczepionki na Covid-19, aby przestrzegać odpowiednich procedur i zapewnić, że zatwierdzona szczepionka będzie zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. „Musimy być tak pewni siebie, jak to tylko możliwe, ponieważ jeśli popełnimy błąd, konsekwencje mogą być naprawdę tragiczne” – powiedziała.

jm

Na podst. Time.com