Starsze osoby ofiarami oszustw
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze Illinois ostrzegają mieszkańców w związku z oszustwami dotyczących zasiłków dla bezrobotnych, do których coraz częściej dochodzi w naszym stanie. Starsi mieszkańcy otrzymują karty dla bezrobotnych, chociaż sami nie składali wniosków o zasiłki.

Oszuści najczęściej na cel wybierają starsze osoby, które są emeryturze i wcale nie ubiegają się o pomoc dla bezrobotnych. Niektóe z nich otrzymują potem karty debetowe IDES, chociaż nie występowały o taką pomoc.

63-letnia Julie Gagliardotto otrzymała pocztą jedną z takich kart i od razu zorientowała się, że sytuacja jest podejrzana.

"Zadzwoniłam na infolinię dotyczącą oszustw IDES i osoba, z którą rozmawiałam, potwierdziła i zweryfikowała, że ktoś złożył wniosek o zasiłek dla bezrobotnych wykorzystując moje dane osobowe i go otrzymał" - powiedziała.

Oszuści podali numer ubezpieczenia społecznego kobiety, datę urodzenia, adres i nazwisko.

Marty Byrnes opisuje podobne doświadczenia.

"Tak wiele osób stara się o bezrobocie i nie otrzymuje żadnych czeków" - powiedziała. "A ja go otrzymałam".

Próba skontaktowania się z IDES w celu zgłoszenia oszustwa nie jest łatwa. Od 1 marca do 1 lipca urząd odebrał ponad 78 milionów połączeń. Odpowiedziano na mniej niż 1 procent z nich.

Terry Savage, ekspert ds. finansów ostrzega, iż pandemia stała się okazją wielu przestępstw finansowych. W przypadku otrzymania karty pocztą, zaleca następujące kroki:

- Nie aktywuj karty
- Skontaktuj się z bankiem, który wydał kartę
- Często sprawdzaj saldo w banku
- Dokonaj zamrożenia kredytu (credit freeze), aby oszuści nie mogli otrzymać kredytu w twoim imieniu.

IDES potwierdziło, że jest świadome schematu oszustwa.

Każdy, kto podejrzewa popełnienie oszustwa związanego z zasiłkami dla bezrobotnych, powinien spróbować skontaktować się z biurem IDES dzwoniąc pod numer: 800-814-0513 lub 877-566-6230; lub poprzez stronę internetową.

JM