Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych spadła we wrześniu do 3.5%, najniższego poziomu od prawie pięciu dekad, pomimo tego, iż pracodawcy wydawali się bardziej ostrożni i spowolniło się zatrudnienie w kraju.

Gospodarka dodała 136,000 miejsc pracy, co jest wystarczające, aby złagodzić obawy dotyczące osłabienia gospodarki z uwagi na wojnę handlową między USA a Chinami oraz potencjalnego zbliżania się do recesji.

Jednak spadek tempa zatrudnienia w porównaniu z ubiegłym rokiem, wskazuje na rosnącą niepewność wśród pracodawców co do rynku pracy i gospodarki w obliczu licznych konfliktów handlowych prezydenta Donalda Trumpa. Osłabiło to także wzrost wynagrodzeń, co odzwierciedla wahania pracodawców.

„Wrześniowy raport dotyczący zatrudnienia wysłał kilka sprzecznych sygnałów, ale głównym obrazem pozostaje rynek pracy – i gospodarka – którego wzrost maleje, ale nie zapada się” – powiedział Michael Feroli, ekonomista z JPMorgan Chase.

Stosunkowo powolny wzrost zatrudnienia sprawia, że możliwe jest obniżenie stóp procentowych Rezerwy Federalnej, po raz trzeci w tym roku, aby pomóc w utrzymaniu ekspansji. Jednocześnie spadek stopy bezrobocia z 3.7 procent może ośmielić niektórych urzędników, którzy oparli się obniżkom stóp.

Amerykańska gospodarka znajduje się „w dobrym miejscu” – twierdzi Fed Jerome Powell. „Naszym zadaniem utrzymanie jej w tym miejscu tak długo, jak to tylko możliwe”.

Z wyłączeniem zatrudniania w instytucjach rządowych, wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym w ciągu ostatnich trzech miesięcy zwolnił do średnio 119,000 miesięcznie, co jest najsłabszym wynikiem od siedmiu lat.

I pomimo bardzo niskiego bezrobocia, średnie płace zmalały we wrześniu – poinformował Departament Pracy. Wynagrodzenie godzinowe wzrosło zaledwie o 2.9% w porównaniu do ubiegłego roku, co jest poniżej 3.4-procentowego wzrostu w stosunku rocznym, notowanego na początku tego roku.

Julia Pollak, ekonomistka rynku pracy w ZipRecruiter, powiedziała, że oferowane przez pracodawców wynagrodzenie spadło w tym roku po gwałtownym wzroście w 2018 r. Zauważyła także, że liczba pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin wzrosła w okresie ostatnich dwóch miesięcy.

Tendencje te pokazują, że „pracodawcy coraz bardziej niechętnie podejmują ryzyko, w miarę wzrostu globalnej niepewności i obaw o recesję” – powiedziała Pollak.  

Trump nałożył cła na większość chińskiego importu i grozi nałożeniem podatków na resztę z nich do 15 grudnia, co prawdopodobnie spowodowałoby wzrost cen dla konsumentów i przyczyniło do spowolnienia wydatków. Wzmacniając globalną presję gospodarczą, Wielka Brytania zbliża się do terminu potencjalnego wyjścia z Unii Europejskiej, a Niemcy wydają się stać na krawędzi recesji.

Najsłabszy sektor amerykańskiej gospodarki, przemysł wytwórczy, który prawdopodobnie już znajduje się w recesji, stracił dwa tysiące miejsc pracy we wrześniu. Jednocześnie detaliści zlikwidowali 11,400 miejsc pracy, a zatrudnienie w górnictwie i pozyskiwaniu drewna pozostało niezmienione.

Wielkie zyski w ubiegłym miesiącu dotyczyły opieki zdrowotnej, w której powstało 41,400 miejsc pracy, a także usług profesjonalnych i biznesowych, które obejmują takie lepiej płatne obszary, jak inżynieria i księgowość, a także oferującej niższe wynagrodzenie pracy tymczasowej. Ten sektor dodał 34,00 nowych miejsc pracy.

Monitor

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Komentarze (0)

Bądź pierwszy, który podzieli się swoimi wrażeniami.

Skomentuj

  1. Zapraszamy do wygodnego komentowania naszych treści, bez logowania czy własnego konta.
Załączniki (0 / 3)
Share Your Location