Studenci nie stosują się do wytycznych
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Uczelnie i uniwersytety w całym stanie - i w całym kraju - przypisują występowanie kolejnych ognisk epidemii koronawirusa na kampusach wydarzeniom towarzyskim odbywającym poza ich terenem.

Michigan State University, Notre Dame czy University of North Carolina wszystkie wycofały lub opóźniły plany ponownego otwarcia po wzroście wskaźników zachorowań.

Urzędnicy z Illinois Wesleyan University w Normal ogłosili, że 9 przypadków koronawirusa zostało powiązanych z imprezami poza kampusem, podczas których nie przestrzegano wymogu noszenia maseczek ani utrzymywania dystansu społecznego.

Rzecznik Illinois State University, Eric Jome powiedział, że uczelniom trudno jest nadzorować wydarzenia odbywające się poza kampusem.

"Za zwykłe uczestnictwo w imprezach nie jesteśmy w stanie nakładać żadnych kar ani podejmować działań dyscyplinarnych, ale naprawdę zachęcamy i apelujemy do ludzi, aby unikali większych zgromadzeń" - powiedział.

Kilkunastu studentów Bradley University uzyskało ostatnio pozytywne wyniki testów na obecność Covid-19. Władze szkoły ustaliły, że wybuch epidemii spowodowany był spotkaniem poza kampusem, podczas którego jego uczestnicy nie nosili maseczek ani nie praktykowali dystansu społecznego.

Władze Champaign oraz Urbana, gdzie znajdują się siedziby University of Illinois, wydały nakaz wymagający od klientów barów i restauracji, aby przez większość czasu siedzieli przy stolikach. W Champaign burmistrz Deb Feinen zdecydowała o ograniczeniu miejsc siedzących w barach i restauracjach Campustown do tych na świeżym powietrzu, co obowiązuje od teraz do Labor Day. Nadzwyczajne środki wprowadzone przez władze tych dwóch miasteczek obejmują także ograniczenia zgromadzeń, wymogi noszenia maseczek i przestrzegania dystansu społecznego na prywatnych imprezach odbywających na terenie kampusu U of I oraz w jego pobliżu.

Na Northern Illinois University w DeKalb wirus nie stanowił do tej pory większego problemu. Niecały tydzień po tym, jak studenci wrócili na teren kampusu, aby rozpocząć semestr jesienny, zgłoszono tylko dwa przypadki Covid-19 - jeden dotyczył studenta, jeden pracownika kampusu.

JM