Student nie płaci
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Senatorowie z partii demokratycznej chcą anulowania kredytów studenckich – do $50,000 na osobę. Autorami rezolucji są Chuck Schumer i Elizabeth Warren, ale cały projekt wymaga też zaangażowania prezydenta Donalda Trumpa. To głowa państwa miałaby wykorzystać ustawę o szkolnictwie wyższym i w ten sposób anulować setki tysięcy dolarów federalnych pożyczek dla studentów. Powodem ma być epidemia koronawirusa, która utrudniła życie także studentom, a przede wszystkim pozbawiła ich możliwości pracy. Spłata kredytu jest dla nich w obecnych realiach praktycznie niemożliwa.

„Ten program, ta rezolucja dotycząca umorzenia federalnych pożyczek studenckich poprawi życie dziesiątek milionów Amerykanów, a także pobudzi naszą gospodarkę przede wszystkim w trakcie pandemii koronawirusa i doprowadzi do chociaż częściowej niwelacji różnic społecznych. Nasza rezolucja to odważny plan, zgodnie z którym prezydent wykorzysta istniejące prawo do umorzenia do $50,000 zadłużenia z tytułu kredytu studenckiego dla wszystkich pożyczkobiorców z federalnymi pożyczkami” – mówi senator Warren.

Rezolucję w tej sprawie poparła też wybrana z Illinois Tammy Duckworth. Politycy i eksperci z branży finansowej są zgodni, że problem z wypłacalnością pożyczkobiorców istniał już przed pandemią, a teraz skala problemu rośnie.

„Zbyt długo optymistycznie nastawieni do życia młodzi Amerykanie musieli zmieniać swoje plany ze względu na ogromny kredyt studencki. Edukacja ma być drabiną w górę, ale badania wykazały, że pożyczki studenckie powstrzymują ludzi i uniemożliwiają młodym absolwentom studiów posiadanie domów lub zakładanie małych firm. To hamulec dla całej naszej gospodarki, a na to nie możemy sobie pozwolić szczególnie w okresie epidemii COVID-19. Będę traktował sprawę umorzenia pożyczek studenckich priorytetowo” – dodaje senator Schumer.

Jak przedstawiają się statystyki? Z kredytów studenckich korzysta łącznie około 45 milionów osób, które zapożyczyły się na kwotę $1.6 biliona. Ze spłatą takich kredytów ma problem 9 milionów studentów. Rezolucja autorstwa demokratów dąży do anulowania tylko i wyłącznie federalnych kredytów studenckich, a nie tych zaciąganych prywatnie. Schumer powiedział także, że plan zapewni całkowite umorzenie pożyczek studenckich dla ponad 75% pożyczkobiorców w całym kraju i przynajmniej częściowe umorzenie długów dla 95% osób zadłużonych.

To nie pierwszy projekt dotyczący całkowitego, bądź częściowego umorzenia federalnych kredytów studenckich, było ich w Senacie przynajmniej kilka. Donald Trump jeszcze nie odniósł się do demokratycznej rezolucji.

FK