Studniówka 2020 w Chicago
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Obok tanecznego szaleństwa z polonezem na 400 par i przejścia przez symboliczną „100”, głównym punktem 27. polonijnej studniówki było losowanie 14 stypendiów oraz biletu lotniczego do Polski. 25 stycznia 537 maturzystów z 40 polskich szkół sobotnich spędziło niezapomniany wieczór w sali balowej „Drury Lane” w Oak Brook, zorganizowany przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich i kierowaną przez Halinę Żurawską Polską Szkołę Katolicką im. św. Ferdynanda, która w tym roku celebruje ćwierćwiecze istnienia. 42 maturzystów tej szkoły wraz z nauczycielkami – Beata Kozłowską i Izabelą Wenc oraz rodzicami było zaangażowanych w przygotowanie imprezy, której również patronował Konsulat Generalny RP w Chicago.

„Bal studniówkowy to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ poprzedza okres ciężkiej pracy i intensywnych przygotowań do najważniejszego egzaminu w życiu każdego ucznia, który jest nie tylko sprawdzianem wiedzy, ale startem w dorosłe życie otwierającym przed wami wielkie możliwości. Przed wami wiele samodzielnych wyborów, wyzwań i konsekwencji. Należą do nich nie tylko szkoła, praca, dom, ale ojczyzna amerykańska i polska. Dzięki polskiej szkole, waszym wspaniałym rodzicom i wychowawcom możecie z dumą kroczyć śladami waszych poprzedników, którzy łączyli dwa narody i ambitnie służyli na wiele sposobów kolejnym pokoleniom” – powiedziała Halina Żurawska, dyrektor szkoły będącej współgospodarzem studniówki. Mówczyni przypomniała również słowa Ojca Świętego, Jana Pawła II o tym, że ojczyzną człowieka jest nie tylko przestrzeń, w której przyszedł na świat i gdzie żyje, ale także ta, w której może odczytywać utrwalone w całej tradycji i dokumentach wartości, jakie nadają jego życiu sens. Składając przyszłym absolwentom życzenia wyraziła satysfakcję z faktu, że 537 uczniów ma szansę zatańczyć tradycyjnego poloneza, który zapewne znajdzie poczesne miejsce w sercu każdego z nich. „Wszystkim wam, którzy przystąpicie do egzaminu dojrzałości życzę wytrwałości, aby wysiłek włożony w edukację przyniósł dobre efekty oraz pozwolił realizować postawione cele. Niech ten bal dzisiejszej nocy przyczyni się do integracji i umocnienia całego środowiska polonijnych szkół, niech pozostanie na zawsze miłym wspomnieniem waszej młodości” – podkreśliła dyrektor Żurawska życząc wszystkim wspaniałej zabawy i niezapomnianych wrażeń.

Składając gratulacje uczniom, rodzicom i nauczycielom prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich Tadeusz Młynek podkreślił znaczenie wielkiego sukcesu, jakim jest ukończenie polskiej szkoły średniej poza granicami Polski i udział w balu na sto dni przed maturą. „Przyszli maturzyści z niecierpliwością czekają na to wydarzenie, ponieważ pracują na to przez jedenaście lat. O ile matura jest podsumowaniem tego, co osiągnęli w szkole, to studniówka jest długo oczekiwaną formą rozrywki, źródła satysfakcji i zadowolenia, ponieważ rzadko uczniowie z czterdziestu szkół mają okazję razem się bawić” – powiedział składając uczniom życzenia. „Pragnę wam życzyć tego, żebyście dalej krzewili polskość, nie zapominali o kulturze polskiej, o języku, zwyczajach, tradycjach i obrzędach. Bądźcie ambasadorami polskości przez całe dorosłe życie”.

O roli rodziców i ich wkładzie w zaszczepienie w serca dzieci miłości do języka i kraju pochodzenia mówiła przewodnicząca Komitetu Rodzicielskiego Marta Robak. Radość z podejmowania nauki języka polskiego, historii, geografii i polskiej kultury przez Amerykanów polskiego pochodzenia wyraził konsul generalny RP Piotr Janicki oraz pozostali goście. W tym gronie byli między innymi: wicekonsul Piotr Semeniuk, prezes Związku Klubów Polskich Jan Kopeć, prezes Kongresu Oświaty Polonijnej Jolanta Tatara oraz wiceprezes Anna Dunajewska, skarbnik Zjednoczenia Polskiego Rzymskokatolickiego Agnieszka Bastrzyk, autorka podręczników szkolnych Małgorzata Pawlusiewicz, szef Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w aglomeracji chicagowskiej Robert Radkowski, Anna Wytrzymalska z Legionu Młodych Polek oraz kilkoro innych. Duszpasterskiego błogosławieństwa zgromadzonym udzieli, kapelan ZNP o. Marek Janowski oraz proboszcz parafii pw. św. Ferdynanda ks. Zdzisław Torba.

51 uczniów reprezentujących poszczególne placówki szkolne zostało uhonorowanych tytułem „Najlepsi z najlepszych”. Laureaci otrzymali dyplomy, medale i flagi papieskie. Wyróżnienia wręczali prezes ZNP Tadeusz Młynek w asyście wiceprezes Ewy Koch. Trzy stypendia, w kwocie po tysiąc dolarów każde, ufundowane przez Zrzeszenie Nauczycieli Polskich zostały rozlosowane wśród laureatów tego tytułu. Tradycyjnie jedno wyróżnienie przeznaczone jest dla maturzysty ze szkoły organizującej studniówkę. W tym roku stypendium zostało podzielone na dwie osoby. Otrzymały je Patrycja Perz i Natalia Obrochta. Pozostałe dwa stypendia w wyniku losowania trafiły do Nicol Skowron ze szkoły im. Jana Brzechwy oraz Alexandry Dąbkowskiej ze szkoły im. Gen. Kazimierza Pułaskiego. Czwarte stypendium na kwotę tysiąca dolarów ufundowane przez Związek Klubów Polskich los przydzielił Michałowi Mosz ze szkoły im. św. Maksymiliana Kolbe. W ręce prymusów z poszczególnych szkół trafiło jeszcze 10 stypendiów w kwocie od 250 do 500 dolarów. Ufundowały je organizacje, firmy i osoby prywatne: Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa, Legion Młodych Polek, ZPRK, firma Nawra Geo, Irena Marcini American Realty, sponsor 3 stypendiów po 500 dolarów firma Radar Sat, dystrybutor telewizji Sling oraz Małgorzata Pawlusiewicz, która sfinansowała dwa stypendia w tej samej kwocie. Bilet Polskich Linii Lotniczych LOT dyrektor sprzedaży tej firmy na Stany Zjednoczone Małgorzata Pantelis, wylosowała dla szkoły im. św. Krzyża w Joliet.

W części artystycznej wieczoru, w wiązance tańców polskich i amerykańskich wystąpił kierowany przez Jackline Krysińską Zespół Pieśni i Tańca „Polonia”. W polonezie zaprezentowali się uczniowie szkoły będącej gospodarzem balu, po czym młodzież szkolna w asyście tancerzy „Polonia” zaprosiła pozostałych maturzystów oraz gości do wspólnego zatańczenia poloneza, którym oficjalnie rozpoczęto część taneczną sobotniej imprezy zakończonej przejściem przez symboliczną „setkę”. Nad oprawą muzyczną wieczoru tradycyjnie czuwał Piotr Marszałek, a całość imprezy z dużą dozą poczucia humoru prowadzili Agnieszka Topolska i Łukasz Dudka.

Tekst: Andrzej Baraniak

Zdjęcia: Andrzej Brach

 

DSC 6690