----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij znajomym:

Święto zniesienia niewolnictwa, czyli Juneteenth, to najstarsze święto narodowe upamiętniające zakończenie niewolnictwa w Stanach Zjednoczonych, obchodzone od 1865 roku, kiedy to 19 czerwca żołnierze Unii pod dowództwem generała Gordona Grangera dotarli do Galveston w Teksasie z wiadomością o zakończeniu wojny i emancypacji niewolników.

Do tej pory nie oznaczało ono dnia wolnego, ale w najbliższy piątek, 19 czerwca, w następstwie śmierci George'a Floyda z rąk policji i protestów w  całym kraju, firmy z Illinois dołączają do innych pracodawców w Stanach Zjednoczonych, którzy zamykają biura i biznesy, oferując pracownikom płatny dzień wolny.

Juneteenth, znane również jako Dzień Emancypacji, nie jest świętem federalnym. W Chicago przedstawiono w ubiegłym roku propozycję rozporządzenia, proponując, aby 19 czerwca stało się miejskim świętem, z zamkniętymi w tym dniu urzędami. Wielu pracowników uważa, że uznanie go przez pracodawców jest krokiem w stronę większej różnorodności i integracji.

Fifth Third Bank planuje zamknięcie wszystkich oddziałów biur o godzinie 2 po południu w piątek. Bank posiada 186 oddziałów w rejonie Chicago i będzie to pierwszy raz, kiedy zaoferuje swoim pracownikom wynagrodzenie za czas wolny w tym dniu.

"Juneteenth ma bardzo duże znaczenie" - powiedziała Sharnette Katherine-Keith, zastępca wiceprezesa i dyrektor centrum finansowego oddziału Fifth Third Bank w dzielnicy Hyde Park. "Rozumiemy, jak bardzo jest istotny i zamierzamy uczcić to święto".

Firma Grubhub zajmująca się dostarczaniem żywności oferuje dzień wolny w piątek swoim 2,700 pracownikom, podobnie jak Lyft, który posiada ok. 80 pracowników biurowych w rejonie Chicago. Kierowcy obu firm, którzy są niezależnymi podwykonawcami, nadal będą pracować.

"Nie sądzę, by firmy wiedziały, że to święto narodowe, celebrowane przez Afroamerykanów, podobnie jak czwarty lipca" - powiedziała Zakiya Blair, pracująca dla Lyfta. "Nie sądzę, aby firmy zdawały sobie z tego sprawę do tej pory".

Po raz pierwszy w historii gigant spożywczy Mondelez International oferuje wszystkim swoim pracownikom w USA płatny dzień wolny w piątek - poinformowała rzeczniczka firmy Jessica Vogl. Firma posiadająca swoją główną siedzibę w Chicago, która w grudniu zatrudniała około 12,000 osób w całych Stanach Zjednoczonych, zachęca pracowników "do refleksji, nauki i podejmowania działań w swojej indywidualnej drodze do sprawiedliwości" - powiedziała. Jeśli pracownicy nie mogą wziąć piątku wolnego, mogą  wykorzystać płatny dzień wolny w innym terminie.

Piątek będzie także płatnym dniem wolnym dla pracowników korporacyjnych Kraft Heinz. Firma, której siedziby główne znajdują się w Chicagi i Pittsburgu, zachęca pracowników do skoncentrowania się na obchodach tego dnia.

Pracownikom dzień wolny w piątek oferują także kancelarie prawne Nixon Peabody i Sidley Austin, organizacja nonprofit Golden Apple, firma zajmująca się opieką nad dziećmi Sittercity oraz Flatiron School, która oferuje zajęcia z kodowania na ośmiu kampusach w całym kraju.

Uznanie Dnia Emancypacji przez sektor prywatny, może pomóc w uchwaleniu obchodów na szczeblu krajowym i lokalnym, twierdzą jego zwolennicy.

Gubernator Pritzker zapowiedział, że w Dniu Wolności obniżone zostaną flagi w stanie. Rzeczniczka Pritzkera poinformowała, że gubernator jest zaangażowany w uhonorowanie zarówno obchodów Juneteenth, jak i oddanie szacunku tym, którzy stracili życie, poprzez opuszczenie flagi na ich cześć.

JM