Symbol Chicago - gigantyczny dmuchany szczur
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Przez prawie 30 lat Scabby the Rat, gigantyczny nadmuchiwany balon z ostrymi pazurami, wykrzywionym pyskiem i groźnym spojrzeniem, krążył po placach budowy w całym rejonie Chicago, aby zaprotestować przeciwko zatrudnianiu osób niebędących członkami związków zawodowych.

Podobnie jak deep dish pizza, wieżowce i koło na Navy Pier, gigantyczny nadmuchiwany szczur jest symbolem Chicago, który trafił do szerszej kultury. Scabby pojawił się w odcinku „Sopranos”, koncentrującym się na temacie wstrzymanych robót budowlanych.

Jednak wkrótce Scabby the Rat -dostępny w różnych rozmiarach i wzorach, może sam zostać pozbawiony pracy.

Krajowa Rada Stosunków Pracy wcześniej wyrażała swoje poparcie dla tej formy protestów, ale zmieniła nastawienie pod administracją prezydenta Trumpa. Zarząd zastanawia się teraz, czy ograniczyć użycie szczurów, ponieważ mogą one odstraszyć klientów od „neutralnych” przedsiębiorstw, nieuczestniczących w sporze pracowniczym.

„Ich użycie jest niezgodne z prawem na mocy o ustawy o krajowych stosunkach pracy i nie jest chronione na mocy pierwszej poprawki, ponieważ są one wykorzystywane w szczególności do grożenia, zastraszania i stosowania przymusu w celu uzyskania niezgodnego z prawem celu” – powiedział Peter Robb, główny doradca w National Labor Regulations Board.

Zakaz używania szczurów nie tylko wyeliminowałby ten symbol, który stał się symbolem protestów wielu lokalnych związków, ale również byłby ciosem dla Big Sky Balloons, firmy z położonego na południowo-zachodnich przedmieściach miasteczka Plainfield, która stworzyła i produkuje Scabby’ego.

Wyprodukowanie Scabby’ego zostało zlecone w 1990 roku przez związek murarzy w Chicago. W ten sposób narodziła się ikona protestu i od tego czasu szczury o wysokości 25 stóp były pompowane na placach budowy w imieniu różnych związków zawodowych.

„Wszyscy w Chicago wiedzą, czym jest szczur i że oznacza on, iż ktoś strajkuje” – powiedział James Allen, przewodniczący rady Okręgu 1 Międzynarodowej Unii Murarzy w Elmhurst. „Wcześniej mogłeś przejechać obok, zobaczyć sześciu facetów z transparentami i prawdopodobnie nawet nie zwrócić na nich uwagi”.

Wykorzystaniem szczura w okresie trzech dni latem ubiegłego roku przez Międzynarodowy Związek Pracowników Elektrycznych w Filadelfii zainteresowała się Krajowa Rada Stosunków Pracy. Lokalny związek protestując przeciwko zatrudnianiu pracowników niezwiązanych ze związkami zawodowymi podczas remontu położonego w śródmieściu Fairfield Inn, postawił dwa dmuchane szczury wielkości od 8 do 12 stóp, umieszczając je między wejściem do hotelu a restauracji i odstraszając potencjalnych klientów – wynika ze skargi złożonej przez hotel.

Pięcioosobowa rada nie wydała jeszcze orzeczenia w sprawie skargi, ale Robb, główny radca prawny agencji, wypowiedział na ten temat w ten sposób: „Ogromny, groźny nadmuchiwany szczur umieszczony w pobliżu wejścia do biznesu w ten sposób przekazuje groźne i przymusowe przesłanie, co może powstrzymać człowieka przed wejściem” – stwierdził. „Przez trzy dni piesi, goście, pracownicy i kontrahenci… nie mogli uniknąć dużych, onieśmielających nieprzyjaznych nadmuchiwanych zwierzaków, które znajdowały się zaledwie kilka stóp od siebie, czasem nawet kilka cali”.

Nie ma wątpliwości, że balony szczurów mają wyglądać groźnie i straszyć.

Mike i Peggy O’Connor uruchomili firmę Big Sky Balloons w Plainfield w 1980 roku, ale tak naprawdę rozpoczęła ona soją działalność w 1990 roku, kiedy stworzyła Scabby’ego dla lokalnego związku.

„Zadzwonili do niego z pomysłem, a Mike opracował projekt” – powiedziała Peggy O’Connor.

Szczury mierzą od 6 do 25 stóp i kosztują od $2,600 do $9,300 za sztukę. Big Sky sprzedaje dwa do trzech balonów Scabby miesięcznie.

Monitor