Sytuacja gorsza niż wiosną
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

W czwartek eksperci do spraw zdrowia w Chicago poinformowali, że ciągły wzrost liczby nowych przypadków Covid-19 jest gorszy niż miasto obserwowało wiosną – bez żadnych oznak spowolnienia w najbliższej przyszłości.

„To gwałtowny wzrost, którego się obawialiśmy” – powiedziała burmistrz Lori Lightfoot.

Komisarz Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago, doktor Allison Arwady, poinformowała, że w mieście odnotowywano średnio 1,395 potrwierdzonych przypadków Covid w okresie 7 dni od czwartku – czyli około pięć razy więcej niż chcieliby widzieć urzędnicy ds. zdrowia.

„Nie ma w Chicago żadnej osoby, która nie byłaby na pewnym poziomie zwiększonego ryzyka ze strony Covid, ponieważ nasza epidemia narasta w sposób, jakiego wcześniej nie widzieliśmy” – powiedziała Arwady, dodając, że miasto odnotowuje wzrost w różnych grupach wiekowych.

Dramatyczny wzrost liczby przypadków martwi władze miast i stanów i doprowadził w wielu miejscach do wprowadzenia dodatkowych ograniczeń, w tym zakazanie działalności restauracji w pomieszczeniach zamkniętych.

Burmistrz Lightfoot zapowiedziała w czwartek kolejny program dotacji w wysokości 10 milionów dolarów dla restauracji, które najboleśniej odczuwają skutki pandemii, zachęcając jednocześnie mieszkańców do wspierania biznesów i zamawiania jedzenia na wynos.

Gubernator JB Pritzker zapowiedział, że w całym stanie mogą zostać wprowadzone jeszcze bardziej surowe ograniczenia, jeśli liczby będą nadal rosnąć.

„Podążamy bardzo mroczną ścieżką do miejsca, w którym znajdowaliśmy się wiosną – nie pozwólmy, aby znowu tak się stało” – powiedział.

W czwartek Departament Zdrowia Publicznego w Illinois zgłosił prawie 10,000 nowych przypadków Covid, w tym 97 kolejnych ofiar śmiertelnych. Wraz ze wzrostem liczby zachorowań w całym  tanie rośnie również liczba hospitalizacji.

„Mamy ponad dwukrotnie więcej osób w naszym systemie szpitalnym w ciągu zaledwie około pięciu tygodni, bez żadnych oznak spowolnienia” – powiedział.

Liderzy miast i stanów podkreślają również znaczenie dostosowania się do ograniczeń podczas obchodów Święta Dziękczynienia, ostrzegając mieszkańców, aby unikali podróżowania do obszarów o wysokim wskaźniku infekcji i nie organizowali dużych spotkań, nawet jeśli dotyczą one tylko rodziny i przyjaciół.

„Nie przejdziemy przez tę drugą falę, dopóki ludzie nie podejmą odpowiednich działań i nie uznają powagi sytuacji. Musimy otrząsnąć się z etapu zmęczenia Covid i zrobić to, co należy – dbając o zdrowie swoje, swoich bliskich i całego miasta” – powiedziała Lightfoot.

jm