Szczepionka na Covid jeszcze w grudniu
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Miejskie władze twierdzą, że szczepionkę na koronawirusa otrzymają do końca grudnia. Pierwsza partia to 20,000–25,000 dawek z których skorzystają mieszkańcy Chicago.

Głównym odbiorcą szczepionek będą chicagowskie szpitale - na początek 37 placówek. Lekarze będą w pierwszej kolejności szczepili siebie nawzajem – priorytetem jest podanie substancji medykom walczącym z Covid na pierwszej linii frontu. Następnie zaszczepione zostaną osoby szczególnie narażone na infekcję. Seniorzy, a także ci, którzy posiadają inne dolegliwości. Chodzi przede wszystkim o problemy z niewydolnością oddechową. Dopiero w kolejnym etapie szczepionka ma być przeznaczona do ogólnego użytku, ale priorytetowo będą traktowani mieszkańcy szczególnie podatni na zakażenie. Tak zwana odporność zbiorowa zostanie osiągnięta, jeżeli na koronawirusa zaszczepi się około 70% mieszkańców miasta.

Dyrektor miejskiego Departamentu Zdrowia, doktor Allison Arwady zapewniła, że władze miasta już przygotowały specjale chłodnie, w których szczepionki będą mogły być przechowywane. To istotne, bo preparat Pfizera musi być przechowywany w temperaturze -94 stopni Fahrenheita. Z kolei ten opracowany przez Moderne -4. W przypadku tego ostatniego stosunkowo wysoka temperatura znacznie ułatwia to proces dystrybucji i magazynowania.

Wiadomo, że do Chicago dotrą szczepionki obu koncernów. Arwady zapewniła, że zdaje sobie sprawę ze sceptycyzmu szczepień na koronawirusa wśród Afroamerykanów i społeczności Latynoskiej. Urząd miasta planuje w związku z tym przeprowadzić informacyjną kampanię społeczną w trakcie której lekarze będą udzielać szczegółowych, sprawdzonych informacji odnośnie szczepień. Arwady powiedziała, że ​​ma nadzieję, że do połowy 2021 r. sytuacja epidemiczna w Chicago dzięki masowym szczepieniom ulegnie znacznej poprawie.  

Władze miejskie i stanowe obiecały, że szczepienie się nie będzie przymusowe. Proces wdrażania szczepionki na rynek ma zacząć się za tydzień. To właśnie 10 grudnia Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) ma zatwierdzić oba produkty – Pfizera i Moderny. Przypomnijmy, że obie szczepionki są skuteczne w ponad 90% i nie generują dużych skutków ubocznych. Większość medyków uznaje to za wynik rewelacyjny.

Ciekawostką jest, że do Chicago pod koniec listopada dostarczono pierwszą serię szczepionki na koronawirusa koncernu farmaceutycznego Pfizer. Dostawa przyleciała z ze stolicy Belgii na pokładzie samolotu United Airlines. Nie wiadomo, jak duży był ładunek i do kogo trafi. Operator nie udziela informacji w tej sprawie.

fk