Niedopasowana szczepionka na grypę
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tegoroczna szczepionka przeciw grypie "nie jest zbyt dobrym dopasowaniem" do najbardziej popularnego wirusa grypy, który jest szczególnie trudny dla dzieci - twierdzi jeden z najlepszych w kraju lekarzy chorób zakaźnych.

"Nie stanowi zbyt dobrego dopasowania do B/Victoria" - powiedział doktor Anthony Fauci, dyrektor National Institute of Allergy and Infectious Diseases, odnoszcząc się do szczepu, który najczęściej występuje. "To nie jest okropne dopasowania, ale nie jest też zbyt dobre".

Dzieci są szczególnie podatne na grypę typu B/Victoria.

Fauci powiedział, że chociaż dopasowanie nie jest zbyt dobre, szczepionka przeciwko grypie wciąż może uratować życie dziecka.

Szczepionka jest w 58% zgodna z B/Victoria - wynika z danych CDC opublikowanych w ubiegłym tygodniu. Oznacza to, że jeśli dziecko zostanie narażone na wirus B/Victoria, istnieje 58% szans, że szczepionka przeciwko grypie będzie dobrze dopasowana, aby chronić przed chorobą. Niestety, istnieje 42% szans, że szczepionka nie będzie dobrze dopasowana, więc nie będzie chronić przed zachorowaniem. Ale może pomóc uchronić ich przed zachorowaniem, w wyniku którego mogą wystąpić komplikacje nawet zagrażające życiu - powiedział Fauci.

Ponadto szczepionka prawdopodobnie zapobiegnie infekcji innym poważnym szczepem grypy, który obecnie panuje - H1N1.

Ostateczna ocena skuteczności szczepionki przeciwko grypie nie będzie dostępna do końca sezonu. Niedopasowanie szczepionek, jak dzieje się w tym roku z B/Victoria, nie jest niczym niezwykłym.

Naukowcy starają się dopasować szczepionkę do tego, co wywołuje choroby, ale to trudne. Każdej wiosny starają się przewidzieć, jakie szczepy mogą pojawić się w kolejnym sezonie grypowym, który zwykle rozpoczyna się w październiku. Ale do pewnego stopnia stanowi to zgadywanie.

Czasami udaje się lepiej, czasami gorzej. Na przykład tegoroczne dopasowanie ze szczepem wirusa H3N2 wynosi zaledwie 34$, co Fauci określił słabym dopasowaniem, ale nie ma to większego znaczenia, ponieważ w tym sezonie ta odmiana grypy nie jest zbyt popularna.

"Każdego roku zawsze występuje pewien stopień niedopasowania. Właśnie dlatego Tony promuje uniwersalną szczepionkę" - powiedział doktor Arnold Monto, profesor epidemiologii na Uniwersytecie Michigan, odnosząc się do Fauciego.

Fauci kieruje działaniami mającymi na celu opracowanie uniwersalnej szczepionki przeciwko grypie, która teoretycznie obejmowałaby każdy szczep grypy w wielu sezonach grypowych.

Monitor