----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Coraz więcej dzieci uzyskuje pozytywne wyniki testów na koronawirua wraz z rozprzestrzenianiem się w całym kraju wysoce zaraźliwego wariantu delta. Szczególny niepokój budzi wzrost zachorowań wśród najmłodszych dzieci, które nie mogą jeszcze przyjąć szczepionki.

Ostatnie dane Departamentu Zdrowia Publicznego w Illinois pokazują, że około 660 dzieci w powiecie Cook w wieku od 5 do 11 lat uzyskało pozytywny wynik testu na koronawirusa w tygodniu kończącym się 21 sierpnia. Liczby te stale rosną od końca czerwca, kiedy tylko 29 dzieci w tej grupie wiekowej uzyskało pozytywny wynik testu.

„Jak przez większość pandemii widzieliśmy, że wskaźniki (u dzieci) odzwierciedlają to, co dzieje się z dorosłymi” - powiedział doktor Taylor Heald-Sargent, pediatra i ekspert ds. chorób zakaźnych w szpitalu dziecięcym Lurie. „Wraz ze wzrostem liczby pozytywnych przypadków u dorosłych, rośnie liczba zarażonych dzieci. W dorosłej populacji wiele z tych osób można zaszczepić, ale dzieci nie, więc wskaźniki wciąż rosną”.

Doktor Tina Tan, profesor pediatrii i chorób zakaźnych w Feinberg School of Medicine na Northwestern University, mówi, że zdecydowana większość przypadków Covid-19 w Stanach Zjednoczonych jest obecnie spowodowana przez wariant delta.

„Wariant delta stanowi ponad 93% przypadków Covid obserwowanych w społeczeństwie. Tak więc zdecydowana większość przypadków u dzieci będzie także spowodowana przez wariant delta” – powiedziała Tan, który jest również powiązana ze szpitalem dziecięcym Lurie, dodając, że chociaż wariant delta niekoniecznie jest bardziej niebezpieczny, to „zdecydowanie jest bardziej zaraźliwy. A ze względu na wysoką transmisję wiemy, że osoby, które są podatne na Covid, ponieważ nie mogą być zaszczepione, będą miały większe szanse na zarażenie” – powiedziała dr Tan.

Na szczęście większość dzieci nadal doświadcza tylko łagodnych objawów wirusa, podobnie do tego, czego można się spodziewać po zwykłym przeziębieniu lub alergii. Ale jest niewielka liczba dzieci, u których mogą pojawić się bardziej poważne objawy.

„Kiedy zaczynają mieć problemy z utrzymaniem płynów lub oddychaniem, wtedy muszą być hospitalizowane” – powiedział dr Heald-Sargent.

Zatwierdzenie szczepionki

Ostatnie doniesienia sugerują, że Food and Drug Administration może wkrótce zatwierdzić szczepionki do stosowania u młodszych dzieci.

„Obecnie trwają badania nad szczepionkami u osób poniżej 12 roku życia” – powiedziała doktor Tan. „Oczekuje się, że dane z tych badań powinny być dostępne do połowy jesieni, a jeśli wszystko pójdzie dobrze, EUA (Emergency Use Authorization) na zastosowanie szczepionki u tych dzieci powinno być dostępne do końca roku”.

A kiedy do tego dojdzie, dr Heald-Sargent zachęca wszystkich rodziców, aby jak najszybciej zaszczepili swoje dzieci.

„Po prostu to zróbcie, zaszczepcie swoje dzieci” – powiedział. „Jako społeczność medyczna zainwestowaliśmy ogrom czasu i energii w proces badań. Nie pominęliśmy żadnych kroków. Dbamy o to, aby były tak bezpieczne, jak to możliwe, i nie mogę się doczekać, aż moje dzieci zostaną zaszczepione”.

jm