Szczepionkowy autobus
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Władze Chicago uruchomiły autobus szczepionkowy. Wygląda jak każdy inny poruszający się po chicagowskich drogach, ale jest jedna zasadnicza różnica. Wchodzi się do niego w konkretnym celu – nie jest nim podróż, a otrzymanie szczepionki na koronawirusa COVID-19. Swój kurs po ulicach miasta nietypowy autobus rozpoczął w środę przed świętami, wówczas w ciągu jednego dnia szczepionkę otrzymało 98 osób.

Pierwszy przystanek był w Atlas Senior Center w na południu miasta. Głównym celem projektu jest szczepienie przede wszystkim seniorów, którzy zamieszkują rejony miasta z niskim współczynnikiem szczepień - są to przeważnie dzielnice z ograniczoną komunikacją miejską, w których zapotrzebowanie na mobilne szczepienie jest większe niż gdziekolwiek indziej. Cała inicjatywa to pomysł urzędników z departamentu zdrowia publicznego - to właśnie oni uruchomili nowy mobilny program szczepień za pomocą autobusu CTA. Miejska spółka CTA to słowo klucz, bo autobusy użycza właśnie ona, będąc jednocześnie partnerem projektu.

Seniorzy to główni beneficjenci mobilnego programu, ale jest jeszcze jedna dobra informacja dla rodzin i znajomych osób starszych, które zdecydują się na szczepienie w autobusie. Jeżeli młodsze osoby mieszkają w kwalifikującym się rejonie i pomogą seniorom zarejestrować się na szczepienie, to one same także będą mogły przyjąć szczepionkę w mobilnym autobusie (limit 1 osoby na starszego pacjenta). Urząd miasta poinformował, że na szczepienie w autobusie można zarejestrować się mobilnie, wówczas otrzymuje się specjalny link rejestracyjny wraz z kodem. Nie jest to jednak wymóg – osoba, która spełnia wspominane kryteria i kwalifikuje się na szczepienie może zgłosić się do personelu autobusu szczepionkowego w celu otrzymania zastrzyku bezpośrednio – bez umówionej wizyty. Urzędnicy nie poinformowali, jakie szczepionki będą dostępne w mobilnych autobusach, a także czy będzie możliwy ich wybór. „Szczepionka jest oferowana bezpłatnie każdemu, niezależnie od ubezpieczenia i statusu imigracyjnego” – przypominają urzędnicy z ratusza.

Urząd miasta będzie kontynuował akcję, a kolejne przystanki szczepionkowego autobusu mają być na bieżąco publikowane na stronie internetowej ratusza. Wybór miejsc będzie ustalany przy współpracy z organizacjami społecznymi, radnymi i innymi zainteresowanymi stronami w taki sposób, aby autobus dotarł do tych rejonów, w których rzeczywiście jest potrzebny.

fk