----- Reklama -----

Luxahaus Beyond

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

22 kwietnia 2020

Udostępnij znajomym:

Pandemia COVID-19 wymusiła nowy styl życia i to nie tylko u ludzi - zmiany dotyczą nawet populacji szczurów w Chicago.

Wiele restauracji zostało tymczasowo lub na stałe zamkniętych, inne ograniczyły godziny urzędowania, oferując tylko jedzenie na wynos. Oznacza to, że pewne do tej pory źródła pożywienia dla szczurów, czyli śmietniki za restauracjami, zwykle wypełnione resztkami jedzenia, teraz stoją puste. Jednak szczury są odporne i potrafią dostosować się do nowej sytuacji - w tej chwili przeprowadzają się bliżej budynków mieszkalnych, żywią się odchodami psów, a nawet zjadają martwe lub młode osobniki, aby przeżyć.

Obecnie setki tysięcy szczurów, które żyją w Chicago i zwykle nie przemieszczają się na większe odległości niż 150 stóp od nory do źródeł pożywienia, zmieniają swoje zwyczaje, odważnie wypuszczają się w dalsze rejony w poszukiwaniu pożywienia. Często robią to w ciągu dnia, co stanowi dużą zmianę dla tych funkcjonujących zwykle nocą zwierząt - twierdzi Robert Villamil, właściciel firmy Croew Pest Control Inc. z Chicago.

"Szczury mają złożoną hierarchię społeczną w swoich koloniach" - powiedział Jim Fredericks z National Pest Management Association. "Są samce alfa, które jedzą i łączą się w pary w pierwszej kolejności. Potem są samce beta i szczury o mniejszym znaczeniu, które mogą być zmuszone do spania poza bezpiecznym gniazdem lub norą".

"Kiedy zasoby stają się ograniczone, niezależnie od tego, czy chodzi o pożywienie czy schronienie, powoduje to stres dla całej społeczności i można zaobserwować ich bardziej agresywne zachowania" - dodał.

Fredericks dodał, że pojawiło się wiele nagrań z dużych miast, w tym Chicago, na których widać szczury poruszające się odważnie po wyludnionych ulicach, o wiele bardziej widoczne, kiedy zmuszone są poszukiwać nowych źródeł pożywienia.

Eksperci zauważają, że miasto może skorzystać na obecnej sytuacji związanej z ograniczeniami w zdobywaniu pożywienia przez te zwierzęta. Jednak rzeczniczka Departamentu Ulic i Oczyszczania nie odpowiedziała na pytana, czy i w jaki sposób obecna sytuacja wpływa podejście miasta do tego problemu, informując jedynie, iż 16-18 załóg pracowników miejskich zajmuje się zwalczaniem tych gryzoni każdego dnia.

Fredericks uważa, iż populacja gryzoni nie zostanie trwale lub nawet zauważalnie dotknięta nową sytuacją, ale dodał, że miasto może wykorzystać okazję do zwalczania tych szkodników, agresywnie stosując przynęty w momencie, kiedy szczury są bardziej głodne niż zwykle.

Szczury uciekają się do kanibalizmu w momencie, gdy brakuje im pożywienia - powiedział Villamil, z Crow Pest Control, dodając, iż jest to kolejnym dowodem na głód tych gryzoni.

Kiedy restauracje są zamknięte, brakuje im żywności. Vilamil zwraca uwagę na zwiększoną liczbę wezwań od właścicieli domów, którzy częściej zauważają szczurze nory na swoich podwórkach. "Przeprowadzają się z bardziej ruchliwych ulic miasta na spokojniejsze rejony uliczek rezydencyjnych".

Fredercisk zachęca mieszkańców do sprawdzenia potencjalnych punktów, przez które gryzonie mogą dostać się do ich domów i odpowiednie ich zabezpieczenie. Otwory wielkości monety 25-centowej to wszystko, czego potrzebuje szczur, aby przecisnąć się do środka, podczas gdy myszy potrzebują tylko otworu wielkości dziesięciocentówki. Szczury są w stanie przegryzać plastikowe pojemniki na śmieci i żywią się również psimi odchodami, ponieważ ich karma składa się w dużej mierze z białka i składników odżywczych, z których nie wszystkie są całkowicie wchłaniane przez psy.

"Uwierzcie mi, mają szeroką i bardzo urozmaiconą dietę, czasem wyjątkowo obrzydliwą" - powiedział Fredericks. "To jeden z powodów, dla których szczury od stuleci były uważane za szkodniki i są kojarzone z chorobami".

Villarreal powiedział, że każdy, kto chce zgłosić problem dotyczący szczurów w Chicago, może skorzystać z aplikacji Chi311 lub zadzwonić pod numer 311.

JM

----- Reklama -----

MCGrath Evanston Subaru

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----