Tajemnicze przesyłki z nasionami
Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Tajemnicze paczki wysyłane z Chin i innych krajów zawierające nasiona trafiają do domów w Illinois oraz całym kraju, a urzędnicy ds. rolnictwa ostrzegają tych, którzy je otrzymali, aby nie sadzili nasion ani nie wyrzucali  ich do śmieci.

Biuro Departamentu Rolnictwa stanu Illinois z DeKalb otrzymało już ponad 100 wezwań dotyczących otrzymanych nasion w ostatnich dniach.

Calvin Cox pierwszą przesyłkę otrzymał kilka miesięcy temu.

"W marcu, kiedy otrzymałem ją z Biszkeku w Kirgistanie, po prostu nie byłem pewien, kto je wysłał, więc położyłem je na półce w garażu" - powiedział. Teraz otrzymał kolejną paczkę wypełnioną nasionami wysłaną z Chin.

Okazuje się, że podobne przesyłki trafiają do osób w całym kraju, w tym rejonie Chicago.

"Największym zmartwieniem dla nas jest to, że nie wiemy, czym są te nasiona" - powiedział Greg Koeppen z Lake County Farm Bureau. "Mogą być gatunkiem inwazyjnym, mogą wprowadzić nową chorobę do naszego systemu, mogą zaszkodzić naszemu inwentarzowi hodowlanemu, jeśli wyrosną i zostaną zjedzone przez zwierzęta podczas wypasu".

Nie wiadomo, skąd pochodzą paczki i czy nasiona mogą być niebezpieczne. Niektórzy twierdzą, że jest to tylko zabieg mający na celu zamieszczenie pozytywnych recenzji sprzedawcy w sklepach internetowych.

"Wysyłają losowe paczki do niczego niepodejrzewających osób" - powiedział Koeppen. "Poczta następnie potwierdza, że paczka została dostarczona w odpowiednim czasie, więc transakcja zostaje zakończona pomyślnie, a zagraniczna firma korzystając z fałszywego konta wystawia sobie pozytywne recenzje, chwaląc czas wysyłki i zgodność produktu z opisem".

Ale dla bezpieczeństwa Koeppen dodaje, aby każdy, kto otrzyma taką podejrzaną przesyłkę, zachował ostrożność, nie należy otwierać torebki z nasionami, siać ich ani nie wyrzucać do śmieci.

"Wyrzucone trafią na wysypiska, gdzie jest wilgoć, mają glebę i mogą tam rosnąć i kiełbkować".

Urzędnicy apelują, aby nie otwierać tego typu przesyłek i skontaktować się z wydziałem rolnictwa w stanie, który bada tę sytuację.

Mieszkańcy wszystkich 50 stanów zgłosili otrzymanie podejrzanych paczek nasion.

JM