----- Reklama -----

Luxahaus Konfigurator Drzwi Zewnetrznych

(773) 205-0303

Zaloguj się
Subskrybuj

23 lutego 2022

Udostępnij znajomym:

Każdego dnia miliony Amerykanów otrzymują niezliczoną ilość automatycznych połączeń, tzw. robocalls. Zwykle nagrany głos informuje, że kontaktują się z nami w sprawie nieważnej gwarancji naszego samochodu czy studenckiej pożyczki. Czasem ostrzega nas przed aresztowaniem za niezapłacone podatki lub oferuje darmowe wakacje.

Są uparci: dzwonią codziennie i do kogo się da

Każdego roku Amerykanie są zasypywani dziesiątkami miliardów niechcianych połączń telefonicznych oraz sms-ów. W rezultacie wielu z nich w ogóle przestało podnosić słuchawkę. Według ostatniego raportu Transaction Network Services (TNS), firmy oferującej usługi identyfikacji i ograniczania liczby robocall, ludzie akceptują połączenia od nieznanych numerów tylko w 10% przypadków.

Ale niechciane telefony i SMS-y to coś więcej niż tylko wszechobecna irytacja. Miliony ludzi, którzy dają się nabrać na telefoniczne lub sms-owe oszustwa, tracą duże pieniądze. Truecaller, aplikacja do blokowania połączeń, oszacowała, że w 2021 roku Amerykanie stracili na oszustwach telefonicznych prawie 30 miliardów dolarów. Trudno zagwarantować, że jest to kwota rzeczywista, ponieważ nie wszyscy zgłaszają, iż zostali oszukani.

Telefoniczny spam i scam

Nasze telefony stały się maleńkimi komputerami, które są potężniejsze od tych, których NASA używała do lądowania na Księżycu. Jak to możliwe, że w tym nowoczesnym świecie pełnym cudów techniki istnieje taki problem? Robocalls i SMS-y są jedną z konsekwencji postępu technologicznego. A zatrzymanie tego typu połączeń nie jest wcale takie łatwe.

W ostatnich latach dzwonienie i wysyłanie SMS-ów do dowolnego miejsca na świecie stało się stosunkowo tanie i proste. Dawniej, aby zadzwonić, trzeba było łączyć się przez centralę telefoniczną. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w kraju działało tylko kilka firm telefonicznych, a połączenia międzystanowe były bardzo drogie. W związku z tym masowe wykonywanie połączeń telefonicznych na skalę, jaką obserwujemy obecnie, było trudne i nieopłacalne.

Ustawa o telekomunikacji z 1996 roku

"Kongres uchwalił prawo, które rozbiło wszystkie monopole" - powiedział Jim Dalton, dyrektor generalny firmy TransNexus, zajmującej się oprogramowaniem zapobiegającym robocalls.

"Z jednej strony to dobra wiadomość, pozwoliło to wejść na rynek różnym firmom i stworzyć innowacje, które spowodowały spadek cen do zera" - powiedział Dalton. "Teraz jest wolna amerykanka. Można robić, co się chce".

Dostępne są obecnie takie usługi jak Voice over Internet Protocol (VoIP), które przesyłają rozmowy przez Internet, a nie kablem.

VoIP sprawia, że fałszowanie numerów stało się łatwe, co wprowadza rozmówcę w błąd i informuje, że połączenie pochodzi z innego niż w rzeczywistości numeru. Tylko w kraju działają tysiące operatorów VoIP, a niektórzy z nich wcale nie przejmują się tym, że ich usługi są wykorzystywane przez oszustów.

Próby ich powstrzymania są ciężkie i przypominają zabawę w kotka i myszkę. Gdy zamyka się dla nich jedna ścieżka, pojawia się kolejna. Zawsze, gdy organy ścigania próbują ograniczyć tego typu telefony, oszuści znajdują inną drogę dotarcia do ludzi.

Jak to ujął Dalton: "W sieci telefonicznej nie ma integralności. To wolna przestrzeń. Można robić, co się chce".

Przejdźmy do liczb. TNS podaje, że w 2021 roku Amerykanie otrzymali prawie 80 miliardów telefonów. Z kolei YouMail, aplikacja blokująca robocall, szacuje tę liczbę na około 50 miliardów. Niektórzy otrzymują dziesiątki połączeń dziennie. Co piąte to scam. W przypadku telefonów stacjonarnych jest jeszcze gorzej, jak wynika z informacji podanych przez TNS, prawie połowa wszystkich połączeń na telefony stacjonarne to te niechciane. Do tego dochodzą jeszcze wiadomości tekstowe. Firma Robokiller, która tworzy aplikację do blokowania niechcianych połączeń szacuje, że w ubiegłym roku Amerykanie otrzymali 86 miliardów wiadomości tekstowych, które były spamem - to 55% więcej niż rok wcześniej.

Mimo prób wyeliminowania nękających nas telefonów, nadal nie ustają. Na przestrzeni lat nowe przepisy zdelegalizowały niechciane robocalle. Stworzono rejestr "Do Not Call" i zakazano podszywania się pod numery telefonów. Oszuści i firmy, które ułatwiają im działanie, zostali ukarani karami pieniężnymi lub aresztowani. Federalna Komisja Łączności (FCC), Federalna Komisja Handlu (FTC), Departament Sprawiedliwości oraz prokuratorzy generalni ze wszystkich stanów nieustająco podejmują wysiłki, by powstrzymać tę lawinę.

50

Światełko w tunelu

Najnowszy projekt to ustawa z 2019 r. o egzekwowaniu i powstrzymywaniu przestępstw związanych z telefonicznym nadużyciem robocall (ang. Telephone Robocall Abuse Criminal Enforcement and Deterrence, TRACED Act). Pomimo głębokich podziałów politycznych, ustawa TRACED została przyjęta z ogromnym poparciem w Izbie i Senacie: Tylko czterech członków Kongresu z obu izb i obu partii głosowało przeciwko niej.

TRACED daje FCC prawo do podjęcia szeregu działań, w tym nakazania dostawcom usług wdrożenia środków uwierzytelniających dzwoniących, lepszego nadzoru nad klientami oraz umieszczenia informacji o tym, jak zapobiegają niechcianym połączeniom.  

Jak operatorzy mają uwierzytelniać rozmówców?

FCC będzie wymagać od nich stosowania STIR/SHAKEN, co jest skrótem od Secure Telephone Identity Revisited and Signature-based Handling of Asserted information using toKENs. STIR to zestaw standardów umożliwiających dodawanie podpisów cyfrowych do połączeń, co pozwala zweryfikować, czy pochodzą one z numeru podanego w identyfikatorze osoby dzwoniącej, natomiast SHAKEN to ramy służące do wdrażania tych standardów, informujące dostawców usług głosowych, w jaki sposób obsługiwać ten certyfikat w trakcie podróży przez sieci od źródła do punktu końcowego (użytkownika).

Senatorowie John Thune i Ed Markey przedstawili niedawno także inny projekt ustawy, aby walczyć z nadużyciami: Robocall Traceback Enhancement Act. Ustawa ta ułatwiłaby członkom prywatnej grupy branżowej, utworzonej przez TRACED w celu śledzenia połączeń robocall, wymianę informacji o połączeniach i dzwoniących. Pozwoliłaby ona również grupie i FCC na publikowanie listy dostawców, którzy nie współpracują z organizacjami antyrobocallowymi.

Nie odbieraj telefonów ani nie odpowiadaj na SMS-y od oszustów

Mimo że eksperci są optymistami, jeśli chodzi o STIR/SHAKEN, a organy regulacyjne starają się rozwiązać ten problem, warto w międzyczasie zrobić kilka rzeczy, aby zmniejszyć liczbę otrzymywanych połączeń i SMS-ów. Eksperci spodziewają się, że ich liczba jeszcze przez jakiś czas będzie rosła, ponieważ potrzeba czasu na wprowadzenie środków zaradczych.

Większość operatorów komórkowych oferuje obecnie bezpłatne usługi identyfikacji połączeń spamowych, które są domyślnie włączone. Pewnie zauważyliście, że dzwonią do was czasem „osoby” o pseudonimie „Scam Likely". To oznaczenie, jakie T-Mobile nadaje połączeniom, które według sieci pochodzą od oszustów. T-Mobile oferuje również darmowe aplikacje do blokowania spamu, a także te płatne na poziomie premium. Jednak usługi te niestety czasem zawodzą, ponieważ oszuści stale używają coraz nowszych technologii, aby je omijać.

Obecnie wiele telefonów stacjonarnych i operatorów VoIP oferuje blokery lub filtry spamu. Niektóre z nich są bezpłatne. Urządzenia Apple lub Android czasem mają wbudowane funkcje, które pomogą odrzucać te połączenia. Nadużycia można zgłaszać do agencji takich jak FCC i FTC oraz pod numer 7726 (SPAM).

Eksperci przestrzegają, że nie należy odpowiadać na SMS-y lub odbierać tego typu połączeń. Dajemy tylko sygnał oszustom, że nasz numer jest ważny, co w konsekwencji doprowadzi do otrzymywania otrzymasz jeszcze większej ilości spamu.

na podst. vox.com
al

----- Reklama -----

VL TRUCKING

----- Reklama -----

Dentysta

----- Reklama -----