Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Do Czarnego Piątku zostały jeszcze ponad dwa miesiące. Ale już teraz amerykańscy detaliści i firmy wysyłkowe zaczynają szukać sezonowych pracowników, aby przygotować się na zbliżający okres świątecznych zakupów, które zwykle zaczyna się po święcie Dziękczynienia.

Firma Target poinformowała w poniedziałek, że planuje zatrudnienie 130,000 pracowników sezonowych w swoich sklepach i centrach dystrybucji. W ubiegłym roku w okresie świątecznym firma zatrudniła 120,000 osób, z czego ponad 40 procent znalazło później zatrudnienie na stałe.

Także w poniedziałek firma UPS ogłosiła swoje plany zatrudnienia około 100,000 tymczasowych pracowników, mniej więcej tyle samo, co w zeszłym roku. Amazon zapowiedział, że informacje o planowanych zatrudnienia ogłosi w nadchodzących tygodniach. W ubiegłym roku sezonową pracę znalazło tam około 100,000 osób.

Podobnie jak w poprzednich latach, firmy oferują wyższe stawki godzinowe i dodatki, aby zachęcić potencjalnych pracowników. Target po raz pierwszy zaoferuje pracownikom sezonowym stawkę 13 dolarów na godzinę, a także zniżki w swoich sklepach. UPS oferuje studentom zarobienie 1,300 na wydatki związane z edukacją.

Znalezienie pracowników może być jednak trudne, ponieważ stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się poniżej 4 procent.

Sklepy mają problemy z obsadzeniem dostępnych miejsc pracy, pomimo serii masowych zamknięć, które do tej pory spowodowały spadek zatrudnienia w handlu detalicznym o 74,000. Ponad 880,000 miejsc pracy w sprzedaży detalicznej pojawiło się w lipcu.

Pomimo napiętego rynku pracy na poziomie krajowym, detaliści na obszarach wiejskich i podmiejskich łatwiej będą w stanie znaleźć pracowników, którzy stracili zatrudnienie z powodu zamknięć centrów handlowych i dużych sklepów – powiedział Andrew Challenger, wiceprezes firmy Challenger, Grey & Christmas.

Nasilająca się wojna handlowa i rosnąca możliwość recesji, nie wpłynęły na plany zatrudnienia detalistów.

Mimo że wojna handlowa z Chinami i cła na niektóre towary importowe zaszkodziły części gospodarki, wydatki konsumpcyjne pozostają wysokie. Sprzedaż detaliczna wzrosła od czerwca do lipca o 0.9% i była wyższa o 5.6% w stosunku do ubiegłego roku – podał Census Department.

„Firmy mają tendencję do zatrudniania aż do recesji, więc te ogłoszenia o zatrudnianiu na dużą skalę prawdopodobnie będą się pojawiać, dopóki wydatki konsumpcyjne nie zaczną spadać” – powiedział Challenger.

Adwokaci broniący praw pracowników obawiają się, że firmy zatrudniając pracowników tymczasowych, tymczasowo i że stanowiska te krzywdzą obecnych pracowników, zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, twierdzi Stuart Appelbaum, prezes Retail, Wholesale and Department Store Union.

Detaliści tworzą sezonowe miejsca pracy bez oferowania świadczeń i nie zamierzając zatrudnić ludzi na długoterminowe stanowiska, których tak naprawdę potrzebują, powiedział. „Detaliści powinni oferować swoim obecnym pracownikom więcej godzin, zanim stworzą tysiące tymczasowych stanowisk pracy jednorazowego użytku”.

Zatrudniając 1.5 miliona pracowników firma Walmart, największy prywatny pracodawca w kraju, skupia się na zapewnieniu dodatkowych godzin pracy niektórym pracownikom w czasie sezonu świątecznego, zamiast szukania nowych osób i tworzenia tymczasowych miejsc pracy.

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym: