----- Reklama -----

Tygodnik Polonijny Monitor wersja cyfrowa

----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Od 1 września mieszkańcy Teksasu, którzy ukończyli 21 lat, mogą nosić broń palną w miejscach publicznych, bez uzyskania pozwolenia, wcześniejszego treningu czy też sprawdzenia ich historii kryminalnej. Zdaniem ekspertów nowe prawo utrudni organom ścigania ochronę społeczeństwa przed przemocą z użyciem broni.

Ustawa ma wielu zwolenników jak i przeciwników. Sympatycy podkreślają, że zarówno konstytucja USA, jak i konstytucja Teksasu przyznają obywatelom prawo do noszenia broni. „Dla mnie ta ustawa jest przywróceniem wiary i zaufania naszych obywateli” – powiedział senator stanu Teksas Charles Schwertner. „Jeśli posiadasz broń palną, powinieneś móc ją nosić’ - uważa republikanin.

Przeciwnicy przestrzegają jednak po przed możliwymi konsekwencjami. „Całkowite uchylenie pozwolenia jest radykalną zmianą" - zauważa Andrew Karwoski, ekspert największej w kraju organizacji zajmującej się zapobieganiem przemocy z użyciem broni. "Pozwolenie prawie każdemu na noszenie broni w miejscach publicznych, bez sprawdzania przeszłości kryminalnej oraz żadnych szkoleń jest naprawdę niebezpieczne "- uprzedza Karwoski.

Wzrasta przestępczość

Kontrowersyjna ustawa weszła w życie w momencie, gdy w całym kraju rośnie liczba przypadków przemocy z użyciem broni. W Teksasie, nie uwzględniając samobójstw, wzrosła ona w tym roku o 14 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2020 – wynika z danych zebranych przez Archiwum Przemocy z użyciem Broni (GVA). Z kolei w stosunku do tego samego okresu w 2019 roku wzrosła aż o 50 procent. Szef policji w Dallas Eddie Garcia obawia się, że obecnie będzie trudniej odróżnić "dobrego faceta z bronią od złego faceta z bronią". Obawy wzbudza również brak przeszkolenia i znajomości działania broni.

Jednak nie dla wszystkich

Ustawa wyklucza ludzi, którzy mają zakaz legalnego posiadania broni palnej, w tym skazanych za przestępstwo, napaść, przemoc domową lub groźby terrorystyczne. Należy jednak pamiętać, że zanim nowa ustawa weszła w życie, broń mogli nosić tylko ci, którzy uzyskali licencję, przeszli specjalne szkolenie oraz zdali egzamin.

Teksas dołącza do kilku innych konserwatywnych stanów - takich jak Iowa, Tennessee, Montana, Utah czy Wyoming - które uchwaliły w tym roku podobne przepisy. 

monitor