Teksas znosi wymóg noszenia maseczek
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

We wtorek gubernator stanu, Gregg Abbott, poinformował o zniesieniu tam nakazu noszenia maseczek. Tym samym Teksas stanie się największym stanem, który zrezygnuje z wymogu mającego na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w wyniku którego zmarło ponad 42,000 mieszkańców stanu.

Teksas zniesie również inne ograniczenia, w tym te dotyczące działalności restauracji.

„Nadszedł czas, by ponownie otworzyć Teksas w 100%” - powiedział Abbott. „Aby każda firma, które chce się otworzyć, mogła to zrobić”.

Zgodnie z nowym rozporządzeniem wykonawczym, które wejdzie w życie w przyszłą środę, Teksas zezwoli każdej firmie na otwarcie ze 100% wydajnością.

Republikański gubernator spotkał się z ostrą krytyką ze strony swojej partii za zniesienie ograniczeń wprowadzonych osiem miesięcy wcześniej.

Łagodzenie ograniczeń

Gubernatorzy w innych stanach również łagodzą ograniczenia dotyczące koronawirusa, pomimo ostrzeżeń ekspertów ds. zdrowia, że pandemia daleka jest od zakończenia. Podobnie, jak reszta kraju, Teksas odnotował gwałtowny spadek liczby przypadków i zgonów. Hospitalizacje są tam na najniższym poziomie od października.

„Fakt, że sprawy idą w dobrym kierunku, nie oznacza, że udało nam się wyeliminować ryzyko” – powiedziała dr Lauren Ancel Meyers, profesor biologii integracyjnej i dyrektor University of Texas Covid-19 Modeling Consortium.

Meyers dodała, że niedawne śmiertelne mrozy w Teksasie, które pozostawiły miliony osób bez zasilania, zmuszając ludzi do chronienia się z innymi, którzy nadal mieli ciepło, mogły wpłynąć na ilość zachorowań, co może być widoczne w nadchodzących tygodniach, chociaż jest zbyt wcześnie, by móc to przewidzieć. Maseczki są jedną z najskuteczniejszych strategii ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa – powiedziała.

Abbott nałożył mandat dotyczący konieczności noszenia maseczek w całym stanie w lipcu ubiegłego roku, podczas letniej fali zachorowań. Ale egzekwowanie prawa różniło się w zależności od miejsca, a wielu szeryfów odmawiało nadzorowania ograniczeń. Wraz z przedłużaniem się pandemii, Abbott wykluczył powrót do bardziej restrykcyjnych zasad dotyczących Covid-19, argumentując, że blokady i wprowadzane środki nie działają.

Większość kraju wprowadziła przepisy dotyczące maseczek w czasie pandemii – przy czym co najmniej 37 stanów wymaga zakrywania twarzy. W ostatnich tygodniach Dakota Północna, Montana i Iowa również zniosły nakazy noszenia maseczek.

jm