Termin wyrobienia Real ID przedłużony do 2023 roku
----- Reklama -----

Udostępnij swoim znajomym:

Z powodu zakłóceń spowodowanych pandemią po raz kolejny przedłużono termin na wyrobienie nowych dokumentów tożsamości Real ID, odpowiadających federalnym wymogom zawartym w ustawie z 2005 roku przyjętej w ramach walki z terroryzmem. Dokumenty te będą wymagane np. do wejścia do placówek federalnych czy na pokłady samolotów.

Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego we wtorek poinformował o przedłużeniu terminu na wyrobienie Real ID do 3 maja 2023 roku. Poprzedni termin upłynął 1 października, ale stało się jasne, że wielu osobom nie uda się na czas wyrobić nowych dokumentów w dużej mierze z powodu opóźnień wywołanych pandemią.

Kongres uchwalił ustawę Real ID Act w 2005 roku, aby ustanowić minimalne standardy bezpieczeństwa dla praw jazdy i dowodów osobistych wydawanych przez stan. Ludzie otrzymują nowe dokumenty w momencie ich odnawiania, ale proces ten został spowolniony przez pandemię, a wiele agencji federalnych działa przy ograniczonych możliwościach. DHS twierdzi, że tylko 43% wszystkich praw jazdy i dowodów osobistych spełnia nowe wymagania.

Dowody tożsamości i prawo jazdy Real ID zawierają wiele wbudowanych zabezpieczeń, z których większości nie można zobaczyć gołym okiem. Funkcje te mają utrudnić podrobienie tych dokumentów. Co jest widoczne: nowe DL/ID są oznaczone białą gwiazdką wpisaną w złote kółko w prawym górnym rogu.

jm